Erdoğan: Gerekirse Adımımızı Atarız

Erdoğan: Gerekirse Adımımızı Atarız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Operasyon Yapılması Gerektiği Anda Bunun Adımını Atarız. Bunun İçin de Kimseye Sormaya İhtiyacımız Yok' Dedi.

Erdoğan: Gerekirse Adımımızı Atarız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Operasyon yapılması gerektiği anda bunun adımını atarız. Bunun için de kimseye sormaya ihtiyacımız yok'' dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 111 projenin, Gölcük'teki Barbaros Hayrettin Paşa Parkı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, yapılması gereken bir operasyon varsa bunun askeri, siyasi ve diplomatik boyutları olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, kendilerinin bunun siyasi boyutunu olgunlaştırdıklarını ve olgunlaştırmaya devam ettiklerini belirterek, ''Birileri zaman zaman soruyorlar. 'Ne zaman?' Herhalde ilan vererek zamanı söylenmez. 'Nasıl?' Herhalde nasılı açıklanmaz. 'Nereden?' Herhalde nereden olacağı da anlatılmaz'' diye konuştu.

Parlamentonun 19 ret oyuna karşılık 507 evet oyuyla kendilerine bir yetki verdiğini ve bu yetkinin, talepleri üzerine sınırlı bir yetki olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, 1 yıl süreyle bu yetkiyi aldıklarını anımsattı. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bu süre içerisinde biz, sayın Cumhurbaşkanımızla olsun, Bakanlar Kurulumuzla olsun, Genelkurmayımızla olsun, hepsiyle istişarelerimizi yaparak, operasyon yapılması gerektiği anda bunun adımını atarız. Bunun için de kimseye sormaya ihtiyacımız yoktur. Bu konuda herkesin temennisi olabilir. Uluslararası camiada söylüyorum. Onlar temenni ederler, ama kararı biz veririz. Bunu da böyle bilmelidirler. Niye? Bizim kimseye hesap vermeye ihtiyacımız yok. Böyle bir görevimiz de yok. Biz, sadece Hakka ve halkımıza hesap veririz.''

Erdoğan, ''Benim bir başbakan olarak halkımdan istediğim şudur; Aman provokatif eylemlere alet olmayınız. Bu gösteriler hakkınızdır, bunları yapacaksınız, bu tepkinizi ortaya koyacaksınız. Ama, bunu herhangi bir etnik unsura karşı yapmayacaksınız. Benim Kürt kökenli vatandaşlarımı asla PKK ile bir tutmayacaksınız. Çünkü hiç bir zaman PKK, Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi değildir. Olmamıştır ve olamaz'' şeklinde konuştu.

Partisinin içerisinde 50'yi aşkın Kürt kökenli milletvekili bulunduğunu dile getiren Erdoğan, ayrıca partisinin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin birinci partisi durumunda olduğunu kaydetti. Erdoğan, Kürt kökenli vatandaşın, kendisine hizmet edenin, devletinin ve bayrağının yanında bulunduğunu ve millet olma şuuru bulunduğunu söyledi.

Kaynak: AA