Erdoğan: "Fransa, Kendi Bindiği Dalı Kesiyor"

Erdoğan: "Fransa, Kendi Bindiği Dalı Kesiyor"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Akıl Tutulmasına Yakalanan Fransa, Kendi Bindiği Dalı Kesmektedir. Umarız Fransa, En Kısa Zamanda Bu Yasanın İptalini Gündeme Getirir" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Akıl tutulmasına yakalanan Fransa, kendi bindiği dalı kesmektedir. Umarız Fransa, en kısa zamanda bu yasanın iptalini gündeme getirir'' dedi.

Erdoğan, partisinin Edirne İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterleriyle görevini yaptığını ve sınavdan alnının akıyla çıktığını vurgulayarak, şimdi söz sırasının AB'de olduğunu söyledi.

Böyle anlamlı bir zamanda AB kurucu üyelerinden Fransa'nın tarihi bir gerçeğin ifade edilmesini yasaklayan bir yasa çıkarmaya girişmesinin, Avrupalı aydınları bile hayrete düşürdüğünü kaydededen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Özgürlükler ülkesi olarak bilinen Fransa yaptığımız bütün uyarılara rağmen geri adım atmamış... Tabii, Fransa diyemeyeceğim, Fransız parlamentosundaki bazı siyasetçiler... Ve bu ilkel, çağdışı, medeniyetten nasibini almamış bu yasayı çıkarmış ve Fransa'yı böylece orta çağ karanlığına dönüştürmüşlerdir.''

Fransa meclisinin kararının teklifin yasalaşması için tek başına yeterli olmasa bile, ortaya bir gerçek çıktığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yapılan vahim bir hatadır. Fransa da dahil olmak üzere AB kamuoylarında da bu yasaya karşı bilimsel tutarlılıktan, temel hak ve özgürlüklerden yana sağduyulu büyük bir tepki oluşmuştur. Tarih bu sağduyulu tepkilere kulak tıkayarak yanlışta ısrar edenleri mutlaka yargılayacaktır. Herkes şunu iyi bilmelidir ki iftiralar kanunla güvence altına alınamaz. Müfterileri de tarih affetmez. Bu hem bilime, hem tarihe, hem özgürlüklere vurulmuş bir darbedir. Ben bunu 'akıl tutulması' diye ifade ettim. Akıl tutulmasına yakalanan Fransa, kendi bindiği dalı kesmektedir. Umarız Fransa en kısa zamanda bu yasanın iptalini gündeme getirir ve vahim yanlıştan döner. Aksi halde kaybeden Türkiye değil Fransa olur.''

Erdoğan, bundan en çok Avrupa değerlerinin zarar göreceğini ve batının bundan dolayı ''çok yüzlü'' olarak değerlendirilip yargılanacağını ifade ederek, ''Yüzyıllardır beraber yaşadığımız Ermeni vatandaşlarımızda, özellikle ülkemizde, kamuoyumuzda da infial var. Ermeni vatandaşlarımız da rahatsız'' dedi.

Kaynak: AA