Erdoğan: Fırsat Olursa Talabani'yle Görüşürüz

Erdoğan: Fırsat Olursa Talabani'yle Görüşürüz

Başbakan Erdoğan, Fırsat Olması Halinde, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yle Arap Ligi Zirvesi'nde Görüşebileceklerini Söyledi.

Erdoğan: Fırsat Olursa Talabani'yle Görüşürüz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, fırsat olması halinde, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yle Arap Ligi Zirvesi'nde görüşebileceklerini söyledi. İran tarafıyla İngiliz askerleri hakkında görüşmelerinin devam ettiğini kaydeden Erdoğan, "Henüz netleşen bir şey yok" dedi.


Suudi Arabistan Kralı'nın daveti üzerine, 19'uncu Arap Ligi Zirvesi'nin açılışına katılmak için Suudi Arabistan'a giden Erdoğan, Esenboğa Havaalanı'nda açıklama yaparak, Zirve'nin açılış oturumunda konuşma yapacağını kaydetti. Erdoğan, Zirve'ye katılacak devlet adamnlarıyla ikili temaslar yürüteceğini de belirtti.


Erdoğan, kendisinin geçen yıl Sudan'da düzenlenen Arap Ligi Toplantısı'na, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de Kahire'de yapılan Arap Ligi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldığını hatırlattı. Erdoğan, Türkiye'nin, üye olmamasına rağmen de bu toplantılara davet edilmesini, 22 üyesi bulunan Arap Ligi'yle gelişmekte olan işbirliğini somut göstergesi olarak değerlendirdi.


Bölge liderlerini bir araya getirecek olan Zirve'de, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nden bazı temsilcilerle görüşme fırsatı bulacağını ifade eden Erdoğan, "Zirve'nin, bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunacak somut neticeler doğurmasını diliyoruz" dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yle görüşme konusuna da değinen Erdoğan, "Şu anda kendisiyle kesinleşmiş bir randevumuz yok. Tabii oradaki bütün liderlerle aslında ikili, başbaşa görüşmelerimiz olmasa dahi kısa bazı görüşmeler de yapıyoruz. Ama orada böyle bir fırsatı bulmamız halinde görüşürüz" dedi.

Erdoğan, İran tarafından esir alınan İngiliz askerleri için Türkiye'nin arabuluculuk rolü üstlenip üstlenmeyeceği sorusuna da "Şu anda İngiliz askerleriyle ilgili konuda İran tarafıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Henüz netleşen bir şey yok" yanıtını verdi. (ANKA)