Erdoğan Eleştirileri Yanıtladı

Erdoğan Eleştirileri Yanıtladı

60. Hükümetin Programı Meclis Genel Kurulu'nda Görüşüldü. Programa Muhalefet Farklı Açılardan Eleştirilerde Bulundular

Erdoğan Eleştirileri Yanıtladı


TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 60. Hükümet programı üzerinde eleştirileri yanıtlayan Başbakan Erdoğan,
Anayasa'da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının tanımlandığını, bunun üzerinde spekülasyona gidilmemesi gerektiğini belirtti:

''Ben 'üst kimlik' diye bir tanım yaptım. Sayın Baykal farklı bir yaklaşım ortaya koydu. Ben aynı iddianın arkasındayım.' ,

Emanet oylar

''Partim için 'emanet oylar' ifadesini kullananlar, eğer kendilerine güveniyorlarsa parti olarak seçime girseydiler, niye giremediler?'' diye sordu.

Yolsuzluk

Muhalefet sözcülerinin ''vurgun ve yolsuzluğun yaygınlaştığını'' ileri sürdüğünü anlatan Erdoğan, kendi iktidarlarından önce 22 bankanın fona devredildiğini hatırlattı. ''Bu bankalar hangi iktidar döneminde battı?'' diye soran Erdoğan, CHP'lilerin ''İmar Bankası ne zaman battı?'' diye laf atması üzerine, bu bankanın fona devredilme koşullarının daha önce oluştuğunu belirterek, ''Bu dönemde 4 finans kuruluşu ve 46 bankanın hepsi kardadır. Devlete yük değil, tam tersi vergi öder durumdalar'' diye konuştu.

Erdoğan, kamu bankalarının görev zararına değinirken, Ziraat Bankasının 1999 yılında 6.2, Halk Bankasının ise 4.2 katrilyon lira görev zararı olduğunu, IMF ile yapılan anlaşmalar sonrasında görev zararına son verildiğini ve kendi dönemlerinde kamu bankalarının görev zararının oluşmadığını anlattı. Erdoğan, ''Bu iş bitti, görev zararı var diyemezsiniz. Ziraat, Halk Bankası ve Vakıfbank, Avrupa'nın sayılı bankaları arasındadır'' diye konuştu.

Bugün açıklanan enflasyonunun yüzde 7,39 olduğunu hatırlatan Erdoğan, ''Enflasyon yüzde 30'lardan yüzde 7,39'a indi. Halkı aldatamazsınız. Halk, 22 Temmuz'da da aldanmadı'' görüşünü dile getirdi.

Toptan Kızdı

Vergi tahsilatının düştüğü yönündeki eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, ''Bunu nereden çıkarıyorsunuz, kim söylüyor bunu sizlere'' dedi. CHP'lilerin Başbakan Erdoğan'a laf atması üzerine birleşimi yöneten Meclis Başkanı Köksal Toptan, ''Başbakan sizin istediğiniz gibi konuşmaya mecbur mu? Böyle soru sorma usulümüz var mı? Size mi soracak nasıl konuşacağını?'' diyerek milletvekillerini uyardı.


Erdoğan, Türkiye'de birilerinin, Avrupa'da Ilısu Barajı ile ilgili kredi verilmemesi konusundaki çalışmalarını çok iyi bildiklerini kaydederek, herkesin kendine çeki düzen vermesini istedi.

Bu konuyla ilgili yapılan çalışmaların doğru olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Burada hep beraber el ele vereceğiz, vereceğiz ki su noktasında sıkıntı yaşamayalım. Yarın kalkıp da Ilısu'nun Güneydoğu için önemini bir kenara koyabilir misiniz? Koyamazsınız'' dedi.

''Doğu ve Güneydoğu'da hayvancılığa önem verilmiyor'' şeklindeki eleştirilere ''İnsaf'' diye karşılık veren Erdoğan, tarım ve hayvancılıkta en büyük yatırımların Doğu ve Güneydoğu'ya yapıldığını ifade etti.

Erdoğan'ın, ''Türkiye'nin 81 vilayetinin hesabını burada veririm. Çünkü 81 vilayetinin nerede olduğunu çok biliyorum'' sözlerine DTP'li Sırrı Sakık, ''Hakkari ve Şemdinli'nin hesabını ver'' diye karşılık verdi.

Başbakan Erdoğan, ''işkencede sıfır tolerans'' sözünü yineleyerek, ''İspatınız varsa, çıkar konuşursunuz. Varsa ispatınız, söylersiniz, biz de gereğini yaparız'' dedi.

Hükümet olarak sorumluluklarının, bu tür bir ispat olduğunda gereğini yapmak olduğunu, ancak iddia sahibinin de iddiasını ispatlaması gerektiğini dile getiren Erdoğan, ''Ülkemde şu anda işkence diye bir olay yoktur. Bunu bildikleri halde birilerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gitmesini de AB'ye giderek, yalan yanlış haberler taşımasını da anlamak mümkün değildir. Biz belli yerlerde bunların kavgasını veriyoruz'' diye konuştu.