Erdoğan: Durmak Yok

Erdoğan: Durmak Yok

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin Kapatma Davasına İlişkin İddianameyi AK Parti'ye Gönderdiğini Belirterek, 'Tabii Ki Arkadaşlarımız Dosya Üzerinde Dönene Kadar Çalışmalarını Yapacaklar. Bu Çalışmadan Sonra Pazartesi Günü En Üst Karar Organımız Olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda Konuyu Görüşeceğiz. Görüştükten Sonra Yol Haritamızı Belirleyeceğiz. Anayasa Mahkemesi Çalışmasını Sürdürüyor. Bakın Biz de İsveç'teyiz. Önümüzdeki Hafta Katar'da Yine Bir Uluslararası Toplantıda Olacağız. İşimize Devam Edeceğiz, Durmak Yok Yola Devam' Dedi.

Erdoğan: Durmak Yok

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin kapatma davasına ilişkin iddianameyi AK Parti'ye gönderdiğini belirterek, ''Tabii ki arkadaşlarımız dosya üzerinde dönene kadar çalışmalarını yapacaklar. Bu çalışmadan sonra pazartesi günü en üst karar organımız olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda konuyu görüşeceğiz. Görüştükten sonra yol haritamızı belirleyeceğiz. Anayasa Mahkemesi çalışmasını sürdürüyor. Bakın biz de İsveç'teyiz. Önümüzdeki hafta Katar'da yine bir uluslararası toplantıda olacağız. İşimize devam edeceğiz, durmak yok yola devam'' dedi.

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları cevaplandıran Erdoğan, AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin dava konusunda ''Kapatma davasını durduracak bir Anayasa çalışmanız var mı? Referanduma götürmeyi düşünüyor musunuz?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Bu konuyla alakalı olarak dün partimizin Merkez Yürütme Kurulu'nda bir toplantımız oldu, bir çalışma burada yapılmıştı. Pazartesi günü partimizin en üst kurulu olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda bir toplantı yapacağız, değerlendirmemizi yapacağız. Bu değerlendirmelerden sonra böyle bir şeye gerek var mı, yok mu burada karar vereceğiz. Bugün aldığım habere göre, Anayasa Mahkemesi iddianame ile ilgili dosyayı partimize göndermiş vaziyette. Tabii ki arkadaşlarımız dosya üzerinde dönene kadar çalışmalarını yapacaklar. Bu çalışmadan sonra pazartesi günü en üst karar organımız olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda konuyu görüşeceğiz. Görüştükten sonra yol haritamızı belirleyeceğiz.''

''Kapatma davası AB sürecini nasıl etkiler?'' sorusu üzerine Erdoğan şunları söyledi:

''Şu anda tabii bu bir yargı sürecidir. Biz AB sürecine karalı bir şekilde devam ediyoruz. Şu anda Anayasa Mahkemesi kendi işine bakacak, biz de kendi işimize bakacağız. Biliyorsunuz devlet yönetiminde süreklilik esastır. Yargı olabilir, ama devlet tüm çalışmalarını, mekanizmalarıyla devam ettirir. Hükümet olarak iş başındayız. Dolayısıyla işimizi aynı kararlılıkla, heyecanla yürütmeye devam edeceğiz. Anayasa Mahkemesi çalışmalarını sürdürüyor. Bakın biz de İsveç'teyiz. Önümüzdeki hafta Katar'da yine bir uluslararası toplantıda olacağız. İşimize devam edeceğiz, durmak yok yola devam.''

Başbakan Erdoğan, ''İstanbul ve Ankara'da halktaki kanı nedir, davaya nasıl bakıyorlar?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Bir yerde artık taraf konumuna düşmüş veya zanlı konumuna düşmüş birisi için böyle bir değerlendirmeyi yaparsak olmaz, ama ben halkımın bu noktadaki sağ duyusunu çok iyi biliyorum, bu noktada çok iyi çalıştığını biliyorum. Herkes görevini yapacak tabii. Türkiye sadece Ankara ve İstanbul değil. Türkiye'nin 81 vilayeti var ve 81 vilayetin 80'inden milletvekili çıkarmış bir AK Parti var. Türkiye'nin 780 bin kilometre karesine hizmet taşıyan bir AK Parti var. Şu anda da bu yolculuğumuza, bu kararlığımızı devam edeceğiz. Anayasa Mahkemesi sürecinde oluşturduğumuz ekiplerimizle çalışma yapacağız, savunma hazırlayacağız. Bu bir yasal süreçtir. O süreci sürdürdürürken bir şekilde işlerimizi aksatmadan sürdüreceğiz, olay budur. Sonunda da inanıyorum ki hayırlı olacaktır.''

Başbakan Erdoğan, ''AB sürecine yönelik beklentilerinin'' sorulması üzerine Sosyal Güvenlik Yasası'nın yanı sıra Vakıflar Yasası'nın da çıkarılmak üzere olduğunu, Türk Ticaret Yasası'nın da bunların arkasından geleceğini ifade eden Erdoğan, bunların Avrupa Birliği açısından önemli gelişmeler olduğuna işaret etti.

Bir gazetecinin TCK'nın 301. maddesine ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, ''Sosyal Güvenlik Yasası'nın Meclis'ten geçmesinin ardından büyük bir ihtimalle 301. madde TBMM'ye gelir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, AB'ye üyelik sürecindeki Türkiye üzerinden siyaset yapılmasının üzücü olduğunu dile getirirken, ''Siyasette doğrusu omurgalı olmayı benimseyen bir siyasetçiyim'' diye konuştu.

Kaynak: AA