Erdoğan: "Dünyada Herkes Fransa'yı Kınıyor"

Erdoğan: "Dünyada Herkes Fransa'yı Kınıyor"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Meclisinde Kabul Edilen Sözde Ermeni Soykırımının İnkarını Suç Sayan Yasa Teklifinin Adeta "Bumerang" Gibi Fransa'ya Döndüğünü Belirterek, "Şu Anda Dünyada Herkes Fransa'yı Kınıyor" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa meclisinde kabul edilen sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifinin adeta ''bumerang'' gibi Fransa'ya döndüğünü belirterek, ''Şu anda dünyada herkes Fransa'yı kınıyor'' dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi'nin Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Fransa'da Türkiye'yi asılsız soykırım iddialarıyla suçlamak isteyenlerin olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''Kendi içimizde de bakıyorsun bunun hala tartışmaları oluyor, 'Şöyle mi olsun, böyle mi olsun?'. Biz dik duralım. Diklenmeye gerek yok. Çünkü bu millet öyle ufak tefek kulislerle mağlup olmaz'' diye konuştu.

''Daha düne kadar Fransız'ın gelip de bizim dedelerimizden medet umduğu bir imparatorluğun varisleriyiz. Onlar o zaman hangi noktadaydı? Onu fermanlardan çıkarıp okumamıza gerek yok'' diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

''Biz diyoruz ki, 'bu yaptığınız işler özgürlükler dünyasıyla bağdaşmıyor, sen, Fransa ki güya özgürlüklerde öncüyüm diyorsun. Ama öbür taraftan özgürlükler silsilesi içinde en önemlisi olan ifade özgürlüğünü çiğniyorsun.' Bir bilim adamı, bir siyasetçi gelecek, böyle birşey söyleyecek, sen içeri atacaksın.

Böyle birşey olur mu? Mümkün mü bu? Ne oldu, bakın Fransa'da kabul edilen yasa teklifi adeta bumerang gibi kendine döndü. Şu anda dünyada herkes Fransa'yı kınıyor. Kendi ülkesi bile. Çünkü dürüst olmadığınız zaman muhakkak o silah sizi vuracaktır.''