Erdoğan: Doğmamış Bir Çocuğu Boğuyorlar Üzülüyoruz

Erdoğan: Doğmamış Bir Çocuğu Boğuyorlar Üzülüyoruz

Başbakan Erdoğan Yeni Anayasa ile İlgili Tartışmaları, 'Bizi Üzüyor. Niye Üzüyor Biliyor Musunuz? Hani Doğmamış Bir Çocuğu Boğmak Var ya, Bundan Dolayı Üzülüyoruz' Sözleriyle Değerlendirdi.

Erdoğan: Doğmamış Bir Çocuğu Boğuyorlar Üzülüyoruz

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni anayasa ile ilgili tartışmaları, "Bizi üzüyor. Niye üzüyor biliyor musunuz? Hani doğmamış bir çocuğu boğmak var ya, bundan dolayı üzülüyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

-Erdoğan 21 Ekim'de yapılacak referanduma ilişkin ise, "Anamuhalefet yeni bir şey ortaya koydu, 'bu işin 200 trilyon maliyeti var, dolayısıyla 200 trilyonu burada harcamak israf' diyorÂ… Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır" diye konuştu.

-Erdoğan yıl sonunun yaklaşması nedeniyle ekonomide bazı rakamların belli olmaya başladığını belirterek, "Kişi başına milli gelir 7 bin doları yakalıyor, belki aşabilir de" dedi.

İSTANBUL (ANKA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni anayasayla ilgili tartışmaları, "Bizi üzüyor. Niye üzüyor biliyor musunuz? Hani doğmamış bir çocuğu boğmak var ya, bundan dolayı üzülüyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı'nın Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen iftar yemeğine katıldı. Çok sayıda işadamı, sanatçı, sporcu, akademisyen, din adamı ve gazetecinin katıldığı iftarda konuşma yapan Erdoğan, ağırlıklı olarak anayasa tartışmalarına ve 21 Ekim'de yapılacak referanduma değindi.

-"REFERANDUM TARTIŞMALARI HEDEF SAPTIRMA"-

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 22 Temmuz Genel Seçimleri'nden bu yana yoğun bir siyasi gündem yaşadığını belirterek, buna 21 Ekim'de yapılacak anayasa değişikliği referandumunun da dahil olduğunu söyledi. Bununla ilgili "maliyet getirecek", "gündemde anayasa değişikliği var", "yeni anayasa hazırlanıyor", "niçin bir referandum yapılıyor" gibi yaklaşımlar olduğunu ifade eden Erdoğan şöyle konuştu:

"Burada bir saptırma var. Bu hedef saptırmayı ortadan kaldırmak için açıklama yapacağım. 21 Ekim referandumu seçimden sonra alınmış bir karar değil. Bu, 16 Mayıs'ta sonuçlanması gereken bir cumhurbaşkanı seçimini akla hayale gelmez şeylerle farklı mecraya kaydırarak, '367 olayı' diye tarihe geçen bir yaklaşımla, maalesef tıkayan bir yapıyı aşmak içinÂ… O dönemde 22 Temmuz seçimleriyle istedik ki milletimiz cumhurbaşkanını seçsin. Nasıl bir yöntem uygularsanız uygulayın bu yeterli değil. Yeniden veya silbaştan mantığı, o mantığın içerisinde inatla büyüyor. Madem ki, 'buyurun bu başkan cumhurun başkanıdır, o zaman bırakalım cumhur seçsin' dedik. Fakat bunu o zamanki cumhurbaşkanın geri iadesi nedeniyle muvaffak olamadık. Anayasadaki 120 günlük süreç işlemeye başladı 21 Ekim'de yapılacak referandum bu süreçtir."

-AKP REFERANDUM İÇİN PROPAGANDAYA BAŞLIYOR-

Erdoğan, geçen süreçte seçimlerin yapıldığını, yeni cumhurbaşkanının seçildiğini, hükümetin kurulduğunu ve güvenoyu aldığını hatırlatarak, şimdi referanduma kadar kalan süreçte de halkı kucaklayacaklarını söyledi. AKP'in yarından itibaren yaygın ve yoğun bir şekilde 81 ilde çalışmalarını başlatacağını kaydeden Erdoğan, referandum paketi içinde yer alan değişiklik maddelerini sıraladı. Erdoğan referandumda konuda kendi oylarının evet olduğunu ifade ederek, hayır oyunun milletvekillerinin 5 yılda bir seçimini, cumhurbaşkanının da yedi yılda bir seçimini getireceğini hatırlattı.

-TÜRKİYE REFERANDUM KÜLTÜRÜNE ALIŞMALI-

Erdoğan konuşmasının devamında, CHP'nin referanduma yönelik tutumunu eleştirdi. Erdoğan, "Anamuhalefet yeni bir şey ortaya koydu, 'bu işin 200 trilyon maliyeti var, dolayısıyla 200 trilyonu burada harcamak israftır' diyor. Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır. Türkiye'de öyle kanunlar gündeme gelecek ki artık bu kanunları sahibine götüreceğiz. Sahibi kim, millet" dedi.

-"DOĞMAMIŞ ÇOCUĞU BOĞMAK VAR YA BUNA ÜZÜLÜYORUZ"-

Yeni Anayasa taslağına ilişkin tartışmaların kendilerini üzdüğün ifade eden Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

"Doğmamış bir çocuğu boğmak var ya bundan dolayı üzülüyoruz. Daha bizim taslak ortada değil, taslağın taslağıÂ… Bunun üzerinden spekülasyonlar başladı. Bilim adamlarına bunu hazırlatıyoruz diyoruz, çıkıyor YÖK, rektörler toplantısı düzenliyor. 'Bu bizim hakkımızdır, siyasiler yapamaz' diyor. Çok çirkin bir yaklaşım. Biz bu hazırlığı bilim adamlarına yaptırıyoruz. YÖK'e hazırlatmadık, yanlışımız orada. Demek ki bunun icazetini YÖK'ten almamız gerekiyordu, sıkıntı oradan geliyor."

-"TERKAR EDİYORUM: HERKES YERİNİ BİLSİN"-

Mevcut anayasada, anayasa yapma yetkisinin milletvekillerine ait olduğunu vurgulayan Erdoğan, bunu söyleyince bazı kesimlerin "rahatsız" olduğunu ifade etti. Erdoğan, "Tekrar ediyorum, herkes yerini bilsin. Yapacağınız işler var yapamayacağınız işler var" diye konuştu. Bilimadamlarına "birilerine rağmen" saygı gösterdiklerini ve göstermeye devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Biz hocalarımızın rahle-i tedrisinden geçerek buralara geldik. Onun kıymetini iyi biliriz saygıyı da biliriz. Lütfen ilim adamları ilmin konumuna gölge düşürmesinler, yasama ve yürütmeye gereken saygıyı duysunlar" dedi.

Anayasa taslağında son aşamalara gelindiğini, tamamlandıktan sonra her kesime göndereceklerini anlatan Erdoğan, taslağın belli bir süre sonra nihai halini alacağını ve sonrasında Meclis Başkanlığı'na sunulacağını söyledi. Sunacakları anayasanın AKP'nin değil "AKP'nin sunduğu" anayasa teklifi olacağın vurgulayan Erdoğan, son onay makamının ise halk olduğunu kaydetti.

-"KİŞİ BAŞINA MİLLİ GELİR 7 BİN DOLARI AŞABİLİR"-

Türkiye'nin dünyadaki konumunun her geçen gün daha da arttığını ifade eden Erdoğan yıl sonunun yaklaşmasıyla Türkiye ekonomisinde bazı rakamlarının da belli olmaya başladığını belirterek, "Kişi başına milli gelirde 7 bin doları yakalıyoruz, belki de bunu aşacağız. Biz göreve geldiğimizde bu, 2 bin 400 dolardı" dedi.

Hedefin "2013'te kişi başına milli geliri 10 bin doların üzerinde bir Türkiye" olduğunu yineleyen Erdoğan, şu andaki gelişmelerin de bu hedefin yakalanacağını gösterdiğini söyledi.

Kaynak: ANKA