Erdoğan: Demokrasi Dinamik Bir Süreç

Erdoğan: Demokrasi Dinamik Bir Süreç

Başbakan Erdoğan, Demokrasinin Sürekli Kendini Yenileyen Dinamik Bir Süreç Olduğunu, Statik, Durağan Bir Anlayışla Tanımlanmasının Mümkün Olmadığını Belirtti.

Erdoğan: Demokrasi Dinamik Bir Süreç

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokrasinin sürekli kendini yenileyen dinamik bir süreç olduğunu, statik, durağan bir anlayışla tanımlanmasının mümkün olmadığını belirterek, "Demokrasinin kökleşmesi ve yerleşmesi öncelikle toplumsal dinamiklere dayanmalıdır" dedi.

Katar'da bulunan Erdoğan, onur konuğu olarak katıldığı 8. Doha Demokrasi, Kalkınma ve Serbest Ticaret Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, her ülkenin kendi tarihi, kültürü ve ekonomik gelişmişlik düzeyi çerçevesinde demokrasi tecrübelerinin farklılık taşıyabileceğini ve bu sürece katkılarının olabileceğini söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

"... Halkının çoğunluğu Müslüman bir ülke olan ve AB ile katılım müzakereleri sürdüren Türkiye, çağdaş demokratik sistemi başarıyla sürdürmektedir. Aynı zamanda Türkiye, Anayasasında da ifade edildiği gibi demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. İçinde bulunduğumuz coğrafyayı dikkate aldığımızda Türkiye; demokrasisi ve demokratikleşme mücadelesi eskiye dayanan, bu konuda önemli tecrübeler elde etmiş bir ülkedir. Hiç kuşkusuz bu süreç kolay bir süreç olmamıştır. Kimi zaman demokratikleşme sürecinde sancılar yaşadığımız bilinen bir gerçektir. Ancak nihai noktada Türkiye, süreç içinde demokratikleşme mücadelesinden taviz vermemiş demokrasisinin standartlarını her geçen gün daha ileriyle taşımıştır."

Konuşmasında medeniyetler ittifakı konusuna da değinen Erdoğan, "İslamafobia'nın bu kadar yaygınlaştığı, hatta bazı ülkelerde paranoyaya dönüştüğü bir dönemde Türkiye, medeniyetler çatışması tezine bir antitez oluşturmanın gayreti içinde olmuştur" dedi.

Erdoğan, terörizme ilişkin olarak da "Terörizm artık küresel bir boyut kazanmıştır. Uluslararası bir boyut kazanmaya devam ediyor. Artık hiçbir ülkenin 'terörizm bana dokunmaz' diyerek kendisini soyutlama imkanı kalmamıştır. Bir ABD'yi, İspanya'yı, İngiltere'yi, Türkiye'yi tehdit eden terörist faaliyetlerin yarın başka ülkeleri tehdit etmeyeceğini kimse garanti edemez" diye konuştu.

Kaynak: AA