Erdoğan'dan Yasin El Kadı'yla İlgili İddialara Yanıt

Erdoğan'dan Yasin El Kadı'yla İlgili İddialara Yanıt

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yasin El Kadı'nın bir terör örgütüyle münasebet kurmasının ya da destek vermesinin mümmün olmadığını söyledi.

Erdoğan'dan Yasin El Kadı'yla İlgili İddialara Yanıt

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yasin El Kadı'nın bir terör örgütüyle münasebet kurmasının ya da destek vermesinin mümmün olmadığını söyledi.

Erdoğan, NTV'de katıldığı programda, danışmanı Cüneyd Zapsu'nun ticari bağlantıları konusundaki bir soruyu yanıtlarken, Zapsu'nun partide danışmanı ve aynı zamanda Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olduğunu anımsatarak, Zapsu'ya yönelik iddiaların ''çok çirkin'' olduğunu ifade etti.

Erdoğan, ''zaman zaman Cüneyd Zapsu üzerinden partisine ve kendisine vurma gayretine girildiğini, son dönemde de bunun bir yayın grubunca özellikle Zapsu ve Yasin El Kadı üzerinden yapılmak istendiğini'' söyledi.

''Yasin Bey'in bir terör örgütüyle münasebet kurması, destek vermesi mümkün değil'' diye konuşan Erdoğan, El Kadı'yı belediye başkanlığı döneminden tanıdığını, kendisinin hayırsever birisi olduğunu ifade etti.

Erdoğan, Zapsu'nun da söz konusu şirketten yıllar önce ayrıldığını, ancak hala o şirketin ortağı gibi gösterildiğini, yargısız infaz yapıldığını kaydetti.

Erdoğan, sağlık alanında hastanelerin istediği farklar konusunda tasarruf tedbirlerinin doğru anlaşılıp anlaşılmadığının sorulması üzerine, işin doğru anlaşılamamış ya da doğru anlatılamamasının söz konusu olduğunu belirtti.

Erdoğan, özel hastane ile devlet hastaneleri arasındaki fark konusunda endişe edilecek bazı sonuçların doğması halinde ilgili kurumlarla görüşerek bunu yeniden düzenleyerek sıkıntıları giderebileceklerini ifade etti.

Erdoğan, erken seçim konusunun gündemlerinde bulunmadığını yineleyerek, seçim ittifakına da kişisel olarak sıcak bakmadığını söyledi. Erdoğan, ''Onun doğurduğu birçok adaletsizlikler var, yanlışlar var'' dedi.

Erdoğan, ''Önümüzdeki yılın sonbaharında, zamanında, seçimi yapacağız, cumhurbaşkanlığı seçimi de ülkemizde inşallah zamanında yapılacaktır. Anayasa'nın koyduğu ilkeler neyse bu ilkeler çerçevesinde de herkes kanaatlerini ortaya koyacak, ona göre de Türkiye'nin cumhurbaşkanı belli olacaktır. Şu anda halkın seçtikleri seçiyor. O da yine Anayasa ile belirlenmiş. Halkın seçtikleri milletvekilleri... Bizden önce Sayın Sezer'i, Sayın Demirel'i, Sayın Özal'ı, ondan öncekileri kim seçti?'' diye konuştu.

Erdoğan, seçilme yaşının 25'e düşürülmesi ile ilgili olarak CHP ile ortak bir çalışma yapabileceklerini, böyle bir yasal düzenlemenin Kasım ayından önce çıkarılması gerektiğine işaret etti.

İsrail ile Filistin arasında yaşanan gerginliğin giderilmesine ilişkin Erdoğan, ''Bu işin çözümü Filistin'de hükümette yani HAMAS'da. Görünen o ki, son açıklamalar ve Meşal'in yaptığı açıklama gösteriyor ki asker şu anda HAMAS'ın elinde. Ama karşılığını almaları gerekiyor. Tabii şu anda biz bu süreci takip ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Hükümet olarak süreci ciddi manada takip ettiklerinin anlatan Başbakan Erdoğan, gerekirse bölgeye gidebileceğini veya liderleri Türkiye'de toplayabileceğini de ifade etti.

Erdoğan, Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelinen noktanın olumlu bir süreç olduğunu, sorunun çözümü için çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Kaynak: AA