Erdoğan'dan Tartışmalara Yanıt: "Anayasayı Okuyun"

Erdoğan'dan Tartışmalara Yanıt: "Anayasayı Okuyun"

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Tartışmalarına, "Anayasa'yı Okuyun. Çankaya'ya Kim Gider, Kim Gitmez Görürsünüz" Derken, Cumhurbaşkanı Sezer Hakkında Spekülasyonlar Yapıldığına Dikkat Çekerek, "Baykal İstiyor Diye Cumhurbaşkanının CHP'de Siyaset Yapması Mümkün Değil" Dedi.

Erdoğan'dan Tartışmalara Yanıt:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde Türkiye'nin gündeminden düşmeyen cumhurbaşkanlığı tartışmalarına ilişkin, "Anayasa'yı okuyun o zaman Çankaya'ya kim gider, kim gitmez tanımı yapılmıştır" dedi. Cumhurbaşkanı hakkında son günlerde spekülasyon yapıldığını söyleyen Erdoğan, "Baykal istiyor diye Cumhurbaşkanı CHP'de siyaset yapmaz. Bu mümkün değil" diye konuştu.

ANAYASA'YI OKUYUN

TBMM Genel Kurulu'nda 2007 Yılı Bütçesi görüşmelerinde Hükümet adına söz alan Başbakan Erdoğan son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik eleştirilere, "Anayasa'yı okuyun. Çankaya'ya kim gider, kim gitmez tanımı yapılmıştır. Anayasa'nın 101. ve 102. maddeleri cumhurbaşkanının nasıl seçileceğini anlatıyor. Öğrenirsiniz" diye konuştu. Erdoğan nisan ayına kadar cumhurbaşkanı adayını da açıklamayacaklarını belirtti.

CUMHURBAŞKANI CHP'DE SİYASET YAPMAZ

CHP Lideri Deniz Baykal'ın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i partisine davet etmesini de değerlendiren Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Baykal'ın isteği üzerine CHP'de politika yapmaz. Bu mümkün değil. Böyle bir şeyin olmayacağı belli. Son günlerde Cumhurbaşkanı hakkında fazla spekülasyon yapılıyor" diye konuştu.

AYNA KARŞISINDA MIYDINIZ?

CHP Lideri Baykal'ın, "Başbakan, Türkiye'nin Cumhurbaşkanına küstah dedi" sözlerini de hatırlatan Erdoğan, "Bunları derken siz ayna karşısındaydınız her halde. Cumhurbaşkanı hakkında söylenenler direk kendi ağzından yapılmamıştır. Bir parti kanalından medyaya sızdırılmıştır. Bu sözleri Cumhurbaşkanından duymadıkça inanmam dedim" dedi.

BÜYÜKŞEHİRİ ALİ DİBO'DAN ALDIM

Başbakan Erdoğan, AKP'ye yönelik yolsuzluk yakıştırmalarına da değinerek, "Ali Dibo'lar diyorlar. Ben İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni Ali Dibolar'dan devraldım" dedi.

Vatan gazetesinde İzmit Yuvacık Barajı'nın kuruduğuna ilişkin haberi gösteren Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: "En büyük Ali Dibo bu. Ali Dibo burada. Yuvacık Barajı'nda su yok su. Su olsa da olmasa da sürekli olarak ne yazık ki Hazine oraya para ödüyor. 50 tane baraj yapılırdı oraya."

Bu arada söze karışan CHP lideri Baykal'ın, "Hesap sormazsan namertsin" demesi üzerine Erdoğan, "Hesap sorma makamı biz değiliz. Hesap sorma makamı yargıdır. Konuyla ilgili olarak ben 'bu baraj 4.5 milyar dolara

biter mi' diyorum. Ben size, 'Bir baraj 4.5 milyar dolara nasıl maledilir' diye soruyorum" diye konuştu.(ANKA)

Kaynak: ANKA