Erdoğan'dan Sezer'e Tepki

Erdoğan'dan Sezer'e Tepki

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer'in Harp Akademileri'ndeki Konuşmasını Değerlendirirken Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın Dünkü Basın Toplantısındaki Görüşleriyle Karşılaştırdı. Erdoğan, "Genelkurmay Başkanı'nın Konuşması Gayet Dikkatliydi Ancak Sayın Cumhurbaşkanı'nın Konuşması Aynı Hassasiyette Değildi" Dedi.

Erdoğan'dan Sezer'e Tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Harp Akademileri'ndeki açıklamaları için "Genelkurmay Başkanımızın konuşmasındaki hassasiyette değildi" yorumunda bulundu.

Başbakan Erdoğan, AKP milletvekilleriyle Başbakanlık Resmi Konutu'nda yaptığı Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki görüşmelerini, bugünkü toplantıyla tamamladı.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Sezer'in, İstanbul Harp Akademileri'ndeki konuşmasında verdiği sert mesajlar da gündeme geldi.

Erdoğan, milletvekillerinin soruları üzerine, Sezer'in konuşmaya ilişkin metnin kendisine bilgi notu olarak iletildiğini ancak toplantı nedeniyle metnin bütününü tam olarak inceleyemediğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Sezer'in açıklamalarını, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın dünkü basın toplantısıyla karşılaştıran Erdoğan, Sezer'in açıklamalarını Büyükanıt'a göre "olumsuz" bulduğunu belirtti. Erdoğan, "Sayın Genelkurmay Başkanımızın açıklamaları gayet dikkatliydi. Ancak Sayın Cumhurbaşkanının konuşmalarında aynı hassasiyeti bulamadım" dedi. Bazı milletvekilleri de Başbakan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Sezer'in açıklamalarını "siyasi" bulduğu yolunda değerlendirmeler yaptığını belirtti.

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçim sürecini şu ana kadar çok iyi yönettiklerini, kendileri dışında gelişen provokasyon girişimlerine fırsat vermediklerini ve kalan sürede de parti camiasından bunu beklediğini belirterek, milletvekillerinden, hem Genelkurmay Başkanı Büyükanıt hem de Cumhurbaşkanı Sezer'in açıklamalarına, polemik yaratıcı yanıt vermemelerini istedi.

Görüşmelerde milletvekillerinin büyük çoğunluğu, Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasını isterken az sayıda vekil de Başbakan olarak bir dönem daha kalmasını talep etti. Görüşmede, Balıkesir Milletvekili Turan Çömez'in de Başbakan Erdoğan'a Cumhurbaşkanı olmaması çağrısında bulunduğu da kaydedildi. (ANKA)

Kaynak: ANKA