Erdoğan'dan Irak'taki Şiddeti Durdurma Çağrısı

Erdoğan'dan Irak'taki Şiddeti Durdurma Çağrısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İlgili Tüm Yerel ve Uluslararası Organları, Irak'taki Şiddeti Durdurmak İçin Aktif Rol Oynamaya Çağırdı.

Erdoğan'dan Irak'taki Şiddeti Durdurma Çağrısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilgili tüm yerel ve uluslararası organları, Irak'taki şiddeti durdurmak için aktif rol oynamaya çağırdı.

Kuveyt'in resmi haber ajansı KUNA'nın haberine göre, Başbakan Erdoğan, El Anba gazetesine verdiği demeçte, Irak'taki şiddet olaylarının, Sünni ve Şiiler arasında bir mezhep savaşına dönüştüğüne dikkat çekerek, Ankara'nın Irak'taki çeşitli siyasi partilerle hiçbir ön yargı taşımadan diyaloğunu sürdürdüğünü kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Irak konusunda Türkiye'nin temel ilkeleri arasında, ülkenin siyasi egemenliği ile demografik varlığının korunması ve aynı zamanda komşularıyla iyi ilişkiler içinde bulunmasının olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, sorunun başından beri Irak'ta daha fazla kan dökülmesinin ve ülkedeki kaosun önlenmesi için çalıştığını kaydeden Başbakan Erdoğan, bu tür mezhepsel çatışmaların sadece Irak'a zarar vermeyeceğini, tüm bölgeye yayılabileceğine dikkat çekti.

"Irak'ta federal bir devlet kurulmasının ilk adımı olarak, Irak'ın yönetim birimlerinin ayrılmasını öneren Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümetini Türkiye'nin halen destekleyip desteklemediğinin" sorulması üzerine de Erdoğan, "Bizim temaslarımız egemenlik hakkı olan ve aynı zamanda şeffaf seçimlerin ardından iktidara gelmiş Irak hükümeti iledir" diye konuştu.

Kerkük ile ilgili referandum konusunda ise Erdoğan, referandumun Arapları, Türkmenleri, Kürtleri ve Hristiyanları memnun edecek bir sonucu olacağına inandıklarını kaydetti.

Türkiye'nin, "ABD'nin Irak'taki stratejik çıkarlarıyla çelişen bir adım olmasına rağmen, Irak'a Komşu Ülkeler Konferansının topraklarında düzenlenmesi konusunda oynadığı öncü rolün sonuçlarının" sorulması üzerine de Erdoğan, Türkiye'nin Irak'a Komşu Ülkeler Konferansına ev sahipliği yapma girişimini, koalisyon güçleri Irak'ta askeri harekata girişmeden önce başlattığına dikkati çekti.

Onuncusu dün yapılan konferansların ilk safhalarında, temel odağın bölgenin Irak kaynaklı bir zarara uğramasını önlemenin yollarını aramak ve bununla birlikte Irak'a yardım etmek olduğunu söyleyen Erdoğan, dürüst ve yapıcı bir diyalog sağlamak için çok taraflı bir konferans düzenlemenin önemine dikkati çekti.

Kaynak: AA