Erdoğan'dan Flaş 3. Köprü Çıkışı

Erdoğan'dan Flaş 3. Köprü Çıkışı

10.01.2012 19:51 | Son Güncelleme: 11.01.2012 08:13
Erdoğan'dan Flaş 3. Köprü Çıkışı

İhale için teklif gelmeyen 3. köprü projesinin geleceği için son sözü Başbakan Erdoğan söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün teklif verilmeyen üçüncü boğaz köprüsü ihalesi ile ilgili, "Bazen (müteahhitler) kendi aralarında anlaşıyorlar malum, ondan da kaynaklanmış olabilir. Üçüncü köprünün kesinlikle müşterisi vardır. Üçüncü köprü yolda kalmaz. En kötü ihtimalle üçüncü köprüyü biz milli bütçeyle yaparız; yani o gücümüz var" dedi.

Başbakan Erdoğan, 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Başbakanlık Merkez Bina'daki Basın Bürosu'nu ziyaret etti. Başbakanlık muhabirleri ile bir araya gelen Erdoğan, muhabirlere 'Burdur Bucak' salebi de ikram etti. Gazetecilerle sohbet eden Başbakan Erdoğan, sağlık durumunu soran basın mensuplarına, "Hamdolsun her geçen gün daha iyiyim. Şubat ortaları gibi yoğun çalışmamıza başlayacağız" cevabını verdi.

"HAKAN FİDAN İLE İLGİLİ TERCİHİM YERİNDEYMİŞ"

Yarın MİT'e yapacağı ziyaretle ilgili Erdoğan, bunun 5 yılda bir yapılan bir bilgilendirme toplantısı olduğunu söyledi. Toplantıda MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın sunum yapacağını, kendisinin de konuşma yapacağını belirten Erdoğan, sonrasında da karşılıklı soru-cevap olacağını söyledi.

Bir basın mensubunun, 'Gazetecilere verilen brifing sonrası çok olumlu görüşler çıktı Sayın Hakan Fidan ile ilgili. Siz de daha önce destek vermiştiniz Hakan Bey'e' sözleri üzerine Erdoğan, "Haklıymışım. Tercihim yerindeymiş yani" karşılığını verdi.

"MİLLİ BÜTÇE İLE YAPARIZ"

Bir gazetecinin 'İstanbul'da daha mutlusunuz galiba' sözleri üzerine Erdoğan, "Mutluluktan öte, doktorların orada olduğu için hafta sonları onlarla beraber olmak

durumundayım. Bir de tabii şu anda benim için artık İstanbul, Ankara diye bir ayrım yok, Türkiye. Bir de tabii oraya olan sevdam daha farklı" dedi.

İstanbul'a yapılması planlanan üçüncü köprü ihalesine teklif verilmemesi ile ilgili bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, "Beyefendiler 'daha fazla çalışalım' diyorlar, ihale üzerinde süre istiyorlar. Yok 'üç ay', yok 'altı ay' falan. Biz de tabii bir an önce artık ihaleyi yapıp bunu sahiplendirelim istiyoruz. Bugünkü neticeyi Binali Bey'den henüz almadım. Ama buradan kaynaklanıyor ve kaynaklanacağına dair de bir beklentimiz vardı. 'Biraz daha bu proje üzerinde çalışalım, ona göre fiyat belirleyeceğiz, ona

göre yıl vereceğiz' diyorlar. Bazen de kendi aralarında anlaşıyorlar malum, ondan da kaynaklanmış olabilir. Üçüncü köprünün kesinlikle müşterisi vardır. Üçüncü köprü yolda kalmaz. En kötü ihtimalle üçüncü köprüyü biz milli bütçeyle yaparız; yani o gücümüz var" diye konuştu.

GAZETECİLERİN YIPRANMA HAKKI

Gazetecilerin yıpranma hakkının yapılan yasal düzenleme ile kaldırıldığının belirtilmesi üzerine ise Erdoğan, bu konuyla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Gazeteci dernek ve sendikalarının bu konuda çalışma yaptığının belirtilmesi üzerine Erdoğan, "Varsa o çalışmayı yapıp bize gönderin. Dernek veya sendika bizi bir bilgi notuyla bilgilendirirse ona göre ben o konuda Bakanımıza talimat veririm, bir çalışma yaptırırız" dedi.

"FAİZ LOBİSİNİ RAHAT ÇALIŞTIRAMAYIZ"

Ekonomideki gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, 2012'de de büyümenin devam edeceğini söyledi. Bu yıl cari açıkta sıkıntılar olduğunu ancak daha sonra bunun da düzene girdiğini ifade eden Erdoğan, "Ama şu anda faiz lobisinin çalışması, atağı var. Faiz lobisine karşı da gerekli köşeli, sert çıkışları yapacağız. Çünkü biz faiz lobisini de bu kadar rahat çalıştıramayız. Faiz lobisi ne kadar acımasız çalışırsa, bu ülkede tüketici durumunda olan vatandaşımızın harcamadaki

imkanları, satın alma gücü de o kadar azalacaktır ve yatırımlar noktasında da girişimci yatırımını azaltmak durumunda kalacaktır. Çünkü kredilerde görüldüğü gibi yüksek faizlerle krediler veriliyor. Şu anda politik faize bakıyorsunuz yüzde 5.8 gibi, öbür tarafta piyasa faizleri yüzde 13, 14 civarında dolaşıyor. Yani makas çok açılmış vaziyette, bunu kapatmamız lazım. Bunun için de tabii bunu kendi iddiam olarak söylüyorum; piyasa faizi ne kadar yüksek olursa enflasyon o kadar yüksek olur. Diğerlerini ben

çok kale almıyorum. Ama piyasa faizini ne kadar düşürürsek enflasyon da o kadar düşük olur. Biz yüzde 30'lardan aldığımız enflasyonu eğer yüzde 5'lere çekebildiysek, faizi düşürmekle bunu başardık. Ama maalesef piyasa faizi son günlerde yüzde 14'lere çıkınca enflasyon da 10.45'e çıktı" ifadelerini kullandı.

"CEBİNDEKİ PARA KADAR HARCA KARDEŞİM"

Erdoğan, BDDK'nın kredi kartı borçlarının ödenmesinde tek limit uygulamasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, çalışma bittikten sonra kendisine getirileceğini söyledi. Bu uygulamaya olumlu ve olumsuz yaklaşanlar olduğunu belirten Erdoğan, "Değerlendirmesini yapıp ona göre bir adım atacağız. Bu kredi kartı olayının bizim için en önemli yanı, kayıt dışını kaldırıp kayıt altına almayı sağlaması bakımından isabetli. Ama öbür tarafta da imkanı olmadığı halde oradan borçlanmak suretiyle sıkıntıya girip ondan sonra da 'kredi kartı mağduru oldum' diye bağıranlar ortaya çıkıyor. Cebindeki kadar harca kardeşim; veya ne kadar gelirin olacaksa o kadar harca. Ama bunu düşünmüyor. 'Nasılsa elimde kart var' diyor. Bu düzenlemeleri filan yapılıyor. Bunlar yani gelişmiş ülkelerdeki yakalanan hava neyse Türkiye de bunu yakalayacak" diye konuştu.

"TWITTER'DA HESABIM YOK"

Başbakan Erdoğan, yaklaşık yarım saat süren ziyaretinin ardından basın mensupları ile toplu fotoğraf çektirdi. Bir basın mensubunun Erdoğan'a sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden kendi adına birçok hesabın olduğunu hatırlatarak, 'Siz girmeyi düşünmüyor musunuz?' diye sorması üzerine, "Kakara makara yaparlar, ne lüzum var. Benim adıma başkaları giriyor zaten. Benim kendi resmi hesabım yok" karşılığını verdi.

ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title