Erdoğan'dan 'Dön' Çağrısı

Erdoğan'dan 'Dön' Çağrısı

Başbakan Erdoğan, Terör Örgütüne Çağrısını Yineledi.

Erdoğan'dan 'Dön' Çağrısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütüne çağrısını yineledi. Terör örgütüne daha önceki yaptığı çağrıyı hatırlatan Erdoğan, "Bu yolla hiçbir yola varamayacağınızı siz de gördünüz. Ne bir yere varmanız ne de herhangi bir şey elde etmeniz mümkün değildir. Kan ve nefret üzerine kurduğunuz karanlık düzeninizi daha fazla sürdüremeyeceğinizi siz de biliyorsunuz. Yolun sonuna geldiniz. Daha geç olmadan annelerinize babalarınıza kardeşlerinize daha fazla acı yaşatmadan gelin bu yanlış yoldan dönün." çağrısında bulundu. Erdoğan, önceki gün Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde şehit olan Antalyalı şehit Serhat Genç'in ailesine de ayrıca acil şifalar diledi.

Antalya'da toplu açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, terör örgütüne yönelik net mesajlar verdi. "Milletimizin birlik ve beraberliğine ülkemizin huzur ve istikrarına, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine kast eden terör örgütü, hiçbir ayrım gözetmediğini ve hiçbir değer tanımadığını son menfur saldırılarda açıkça gösterdi." diyen Erdoğan, bölücü terör örgütünün insanlık dışı yüzünün Batman ve Bitlis'te kurdukları hain mayın tuzaklarında bir kez daha görüldüğünü kaydetti. Başbakan, terörle mücadelenin çok yönlü ve boyutlu devam ettiğinin altını çizerek şöyle konuştu: "Mücadelemiz, gerek güvenlik güçlerimiz, gerek polisimiz gerekse TSK'nın son süreçte icra ettiği başarılı harekatlarla kritik bir aşamaya geldi. Son olarak dün akşam sınır ötesinde konuşlanan terör hedeflerine kara destekli bir hava harekatı yapıldı. Hedefler başarıyla vurulduktan sonra kahraman pilotlarımı üslerine geri dönmüştür."

Terör örgütünün gerçek yüzünü bütün dünyanın gördüğünü vurgulayan Erdoğan, "Terör örgütünün alınan siyasi, diplomatik, sosyo kültürel ve ekonomik tedbirlerle yurtiçi ve yurtdışında yalnızlaşarak lojistik ve finans kaynaklarının kesilmeye başlayan terör örgütünün şaşkınlık ve panik içinde olduğu görülmektedir. Son saldırılarda terör örgütünün içine düştüğü bu ruh halini psikolojik çöküntü, dağınıklı ve çaresizliği örtbas etmeye yönelik beyhude çırpınışlar içinde olduğunu çok net görüyoruz. Şundan emin olun. Milletimizin duygu birliğinden güvenlik kuvvetlerimizin fedakarlık ve kahramanlıklarından güç alan terörle mücadelemiz mutlaka başarıya ulaşacak." diye konuştu.

KAPATMA DAVASINA GÖNDERMEDE BULUNDU, İŞÇİLERE KUYRUKLARI HATIRLATTI

"Bizim kayıkçı kavgalarına hiç vaktimiz yok." ifadelerini kullanan Erdoğan, kapatma davasına da göndermelerde bulundu: "Birçok tuzaklar hazırlanıyor. Kurulan tuzaklara ayak oyunlarına bizler vakit ayıramayız. Bizim kayıkçı kavgalarına hiç vaktimiz yok. Bunu çok açık ve net söylüyorum. Ankara'da oturmak gibi de düşüncemiz yok. Biz Koşacağız. Yurt içinde yurt dışında koşacağız."

Kendisinin işçi düşmanıymış gibi gösterilmeye çalışıldığını dile getiren Başbakan Erdoğan, işçilere seslendi: "Ey benim işçi kardeşim, SSK hastanelerinde ilacını alabilmek için beklediğin o kuyrukları unutma. Reçeteni uzattığın zaman ilacını alamadığın o günleri unutma. İstediğin eczaneden ilacını alma imkanını hazırlayan kim? Bu iktidar. Benim vatandaşım şimdi özel, devlet ve vakıf hastanelerine de gidiyor. Daha önce işçi kardeşimi buralara yaklaştırmıyorlardı. Ama bak şimdi oluyor. Bütün mesele duyarlı olmak. Yine söylüyorum durmak yok yola devam."

Türkiye'yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet sütunları üzerinde oturtmak için de kolları sıvadıklarını ifade eden Erdoğan, 5,5 yıl içinde gerçekleştirilen yatırımları anlattı. Her yıl zengin fakir ayrımı yapılmaksızın kitapları sıraların üzerine koyduklarını Türkiye'nin en batısından en doğusuna en kuzeyinden en güneyindeki okullara bilişim sınıfı kurduklarını aktardı. Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "İlköğretimde yoksul erkek öğrenciye 20 YTL veriyoruz. Kız öğrenciye 25. Orta öğretimde erkek öğrenciye 35 YTL 45 YTL kız öğrenciye ise veriyoruz. Parayı da annelerinin hesabına yatırıyoruz. İstiyoruz ki fakir yoksul okumaktan yoksul bırakılmasın."

Başbakan Erdoğan, konuşması sırasında 'Vur vur inlesin Baykal dinlesin' şeklinde slogan atan topluluğa "Şimdi onunla uğraşacak vaktimiz yok." karşılığını verdi.

Güneydoğu projesine de değine Erdoğan, kısa süre içinde GAP projesinin bitirileceği müjdesini verdi. Kuraklıkla ilgili gelişmelerin kendilerini etkili tedbirler almaya yönelttiğini vurgulayan Erdoğan, "Gıdada en ufak bir sıkıntı yaşamak istemiyoruz. 5 yıl içinde bu projeleri tamamladıktan sonra Türkiye'nin bütün sulama kanalları halledilmiş olacak. Yağmurlama sulama kanalları çalışır hale gelecek. Biz sorunlarımızı masamızın üzerinde çözeriz. Ankara'ya mahkum hükümet değiliz. GAP'ta yeni istihdam sahası açarak 2,5 milyona varan vatandaşımızı iş sahibi yaptık." diye konuştu.

Dünyanın ekonomik kriz yaşarken Türkiye'nin bundan etkilenmediğini kaydeden Başbakan, şöyle devam etti: "Yere sağlam basıyoruz. 79 yılda GSMH 230 milyar dolar iken biz bunun üzerine 429 milyar dolar koymak suretiyle 659 milyar dolara çıkardık. Bu durup dururken olmadı. İhracatımız 79 senede 36 milyar dolardı. Şimdi 117,5 milyar dolar oldu. Bunlar durup dururken olmadı. Hala bizden önceki iktidarın borcunu ödüyoruz. Merkez Bankası'nın döviz rezervini 26,5 milyar dolardan 74 milyar çıkardık. TOKİ vasıtasıyla 170 bin teslim ettik."