Erdoğan'dan ABD'ye Kerkük Yanıtı

Erdoğan'dan ABD'ye Kerkük Yanıtı

Başbakan Erdoğan, İkiz Kulelerin Vurulmasının Ardından Tüm Dünyanın ABD'nin Mücadelesine Destek Verdiğini İfade Ederek, "ABD'nin Canı Yandığı Zaman Seferber Olacağız, Bizim Canımız Yandığında Niye Olmuyoruz" Diye Sordu.

Erdoğan'dan ABD'ye Kerkük Yanıtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Halilzad'ın "Kerkük Irak'ın iç işidir" yaklaşımı ve Irak'taki gelişmeler hakkında ABD'ye sert çıktı. Erdoğan, 11 Eylül sonrasını anımsatarak, "ABD'nin canı yandığı zaman hep beraber seferber olacağız, bizim canımız yandığında ne olacak, niçin hep beraber seferber olmuyoruz" dedi.

Erdoğan, AKP MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Kerkük'teki gelişmeler ve ABD elçisi Zalmay Halilzad'ın "Irak'ın iç işlerine karışma" göndermesi üzerine şunları söyledi:

"Irak, bağlarımızın olduğu bir ülke. ABD, onbinlerce kilometre uzaktan Irak'a gelip koalisyon güçleriyle müdahalesini yapıyor, bu Irak'ın içişlerine müdahale olmuyor. ABD'nin Irak Büyükelçisi 'Kerkük Irak'ın iç meselesidir' diyor. Büyükelçi herhalde Irak vatandaşı değil. Ben düşünce beyanında bulunmayacağım, orada terör örgütü konuşlanacak, Türkiye olarak herhangi bir açıklama yapmacağız. Öyle şey olmaz."

Erdoğan terörle mücadele konusunda ABD'den somut adım atılmasını beklediklerini ifade etti. Erdoğan şöyle konuştu:

"Terörle Mücadele özel temsilcileri belirlenmiştir. Biz somut neticeler istiyoruz. ABD'nin 11 Eylül'de canı yanmıştır. Ardından Afganistan'da operasyonel harekete başlamıştır. Biz de ISAF'ın komutasını üstlendik. ABD'nin canı yandığı zaman hep beraber seferber olacağız, bizim canımız yandığı zaman niçin hep beraber seferber olmuyoruz. Bizim şu ana kadar terörde verdiğimiz kayıp 40 bini buldu. Bu sıkıntılarımızı sayın Başkan (Bush) paylaştığını söylüyor. Ama biz diyoruz ki 'kuru kuruya paylaşmak yetmiyor.' Atılacak adımı Irak hükümetiyle, ABD'nin orada bir güç bulundurduğunu bilerek müşterek atmaya da hazırız. Bu adımın şu anda atılması gerekir, bunu da görmek istiyoruz."

Erdoğan sınırötesi operasyon olup olmayacağı yönündeki bir soruya da "Vakti saati geldiğinde gereken ne ise yapılır ama ilan edilmez" yanıtını verdi.

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmalarıyla muhalefet partilerinin kendilerini tahrik ettiğini savunarak MKYK'da eleştirilere yanıt vermeme kararı aldıklarını söyledi. AKP'nin Türkiye'nin

Erdoğan ayrıca MKYK toplantısında 2007 yılının bütçe tasarısı üzerindeki çalıştıklarını, iç ve dış gelişmelerle ilgili parti politikalarını görüştüklerini kaydetti.(ANKA)