Erdoğan'dan AB Büyükelçilerine: "Dink'e Sıkılan Kurşun Türkiye'yi Hedef Aldı"

Erdoğan'dan AB Büyükelçilerine: "Dink'e Sıkılan Kurşun Türkiye'yi Hedef Aldı"

Başbakan Erdoğan, AB Büyükelçilerine Verdiği Yemekte, "Hrant Dink'e Sıkılan Kurşunlar Asında Bütün Türkiye'yi Hedef Almıştır. Milletimiz de Buna Asla İzin Vermeyeceğini Göstermiştir" Dedi.

Erdoğan'dan AB Büyükelçilerine:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB büyükelçilerine seslenerek, seçim yılında olmasına karşın Türkiye'nin reform çabalarını kararlılıkla sürdüreceğini söyledi. "Dink'e sıkılan kurşunlar asında bütün Türkiye'yi hedef almıştır. Milletimiz de buna asla izin vermeyeceğini göstermiştir" diyen Erdoğan'a AB Dönem Başkanı Almanya'dan "301.maddeyi değiştirin" mesajı verildi.

Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Almanya'nın AB Dönem Başkanlığı'nı devralması nedeniyle Başbakanlık Resmi Konutu'nda AB büyükelçilerine yemek verdi. Yemekteki konuşmasında Erdoğan, Türkiye ile müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınmasıyla ilgili kararını eleştirerek, "Karar, AB ile ortaklaşa belirlediğimiz hedefe gölge düşürdü" dedi.

Reformların kesintisiz biçimde süreceğinin de altını çizen Başbakan, "Türkiye'nin kaybedecek vakti yoktur. Onun için 2007'nin seçim yılı olması bu hedeflerimizi hayata geçirme konusundaki kararlılığımızı en ufak bir şekildi etkilemeyecektir" dedi.

Başbakan Erdoğan, herkesin asimetrik tehditlerle karşı karşıyla bulunduğunu belirterek bunların başında da terörün geldiğini ifade etti. Başbakan, "Terör de küreselleşiyor, bölge, dil, din, ırk ayrımı yapmadan masum insanları katlediyor" diye konuştu.

HRANT DİNK

Erdoğan, konuşmasında Dink cinayetine değinirken ise, "Değerlerimizi ve yaşam hakkımızı tehdit eden fikir ve eylemlerle ancak birlikte mücadele edebiliriz" dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

"Değerli gazetecilerimizden Hrant Dink'in kaybına milletimizin gösterdiği tepki işte bu anlayışın ürünüdür. Hrant Dink'e sıkılan kurşunlar asında bütün Türkiye'yi hedef almıştır. Milletimiz de buna asla izin vermeyeceğini göstermiştir. Zira Türkiye yüzyıllarca farklı kavim ve inanca mensup insanları barış içinde bir arada yaşatan büyük bir medeniyetin mirasçısıdır."

Konuşması sırasında zaman zaman AB'ye eleştirilerde de bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğinin Avrupa'nın orta ve uzun vadeli küresel kimliği çıkarları ve geleceğiyle yakından bağlantılı olduğunu belirterek konuya uzun görüşlü bir perspektiften bakılmasının gereğini vurguladı.

KIBRIS AB SÜRECİNİ ETKİLEMEMELİ

AB'nin iç meselelerine odaklanarak kendisine atfedilen önemin bilinci ve duyarlılığıyla hareket etmediğini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin açıklık, dürüstlük ve hakkaniyet temelinde yürütülmesi beklentisini dile getirirken de şu uyarıyı yaptı:

"Köklü bir geçmişi olan Türkiye ile AB ilişkilerinin, uyum protokolünün uygulanmasıyla ilgili hususlara indirgenmesi ve bundan ilişkilerin geleceğini olumsuz etkileyecek sonuçlar çıkartılması düşündürücüdür.

Süreci yavaşlatmak maksadıyla Kıbrıs gibi süreçle ilgisi olmayan önümüze çıkarılıyor. Bazı ülkelerin de iç siyasi mülahazaları nedeniyle bu meselenin arkasına sığındıklarını görüyoruz. Bu haksız ve yanlış bir yaklaşımdır."

Başbakan Erdoğan, Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonlara son verilmesi gerektiğine de değinirken, "Burada dikkatle vurgulamak istediğim husus, doğrudan ticaret tüzüğüyle ilgili çalışmalar da Kıbrıslı Türklerin de görüşlerinin ve onayının da alınması ve tek taraflı bir egzersiz olarak sürdürülmemesi gereğidir" şeklinde konuştu.

REFORMLAR SEÇİM YILINDA DA SÜRDÜRÜLMELİ

AB Dönem Başkanı Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz da, AB Büyükelçilerinin adına yaptığı konuşmada Türkiye'nin müzakere sürecinin devam ettiğini, tren kazasının önlendiğini vurguladı. Türk hükümetinin reform çabalarını desteklediklerini de ifade eden Cuntz, "2007 yılının bir seçim yılı olmasına rağmen bu yıl Türkiye için AB süreci açısından başarılı bir yıl olmalı, kayıp bir yıl olmamalı" diye konuştu.

Konuşmasında Dink cinayeti üzerine duran Cuntz, "Hrant Dink'in İstanbul'da öldürülmesi haberi hepimizi şoke etmiştir. O ifade özgürlüğünü simgeliyordu" ifadesini kullandı. Erdoğan'a "Sayın Başbakan, siz Hrant Dink'e atılan kurşunların bütün Türkiye'ye atıldığını söylediğiniz" diyerek seslendiren Cuntz, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz Salı günü on binlerce Türk insanı Hrant Dink'i barışçıl bir şekilde uğurlayarak bütün dünyayı etkilediler. İfade özgürlüğü ve Türk-Ermeni uzlaşısı içir çağrıda bulunarak güçlü mesajlar verdiler.

Siz bu ülkede her zaman, kendi deneyleriniz nedeniyle de ifade özgürlüğünün güçlü bir savuncusu olduğunuz. Tarih bazen fırsat pencereleri açmaktadır. Acaba bu, ceza yasasının hassas 301. maddesi konusunda olumlu bir ivme yaratma ve Türk-Ermeni barışı konusunda insanların yararı için bütün tarafların çaba sarfetmeleri için bir fırsat olabilir mi?"

Büyükelçi Cuntz, AB'nin İran nükleer programına ilişkin kaygılarını paylaşarak girişimlerde bulunduğunu da belirtikten sonra "Hem AB, hem de Türkiye, Irak'ın birliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaktadır. Türkiye, dış politikaya ilişkin birçok konuda AB için yaşamsal öneme sahip bir ülkedir. Teröre karşı mücadelede de birlikteyiz" diye konuştu.(ANKA)