Erdoğan Cinayeti Şiddetle Kınadı

Erdoğan Cinayeti Şiddetle Kınadı

Başbakan Erdoğan, Malatya'daki Saldırıya İlişkin 'Ne Adına, Kim Görevlendiriyor da Gidip Mutlak Yaratıcı'nın Yarattığı İnsanı Öldürüyorsunuz.

Erdoğan Cinayeti Şiddetle Kınadı

Başbakan Erdoğan, Malatya'daki saldırıya ilişkin "Ne adına, kim görevlendiriyor da gidip mutlak Yaratıcı'nın yarattığı insanı öldürüyorsunuz. Buna Türkiye Cumhuriyeti yönetimi olarak da, sıradan bir insan olarak 'evet' dememiz mümkün değildir. Kınıyoruz, lanetliyoruz" dedi.

Türkçe, İngilizce ve Rusça yayın yapacak olan ve Hz. Muhammed hakkında bilgilerin bulunduğu "www.sonpeygamber.info" adresli internet sitesinin, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki açılışına katılan Erdoğan, yaptığı konuşmada, ağırlıklı olarak Malatya'daki saldırıyla ilgili görüşlerini aktardı.

"LANETLİYORUZ, KINIYORUZ"

Erdoğan, İslam Tarihi'nde kimsenin mukaddeslerine dokunmanın ve kimseye kendi inandığını dayatmanın olmadığını, bu anlayışın hakim olduğu coğrafyalarda, bütün inançların barış ve emniyet içinde yaşabildiğini söyledi.

Erdoğan, "Peki bize ne oluyor ki topraklarımız üzerinde yaşayan insanları rahatlıkla öldürebiliyoruz. Buna hakkımız yok. Cennete giremezsiniz iman etmedikçe. İman etmiş olamazsınız, birbirinizi sevmedikçe. Bu ölçü içerisinde ne adına, kim görevlendiriyor da gidip mutlak Yaratıcı'nın yarattığı insanı öldürebiliyorsunuz. Buna Türkiye Cumhuriyeti yönetimi olarak da, sıradan bir insan olarak 'evet' dememiz mümkün değildir. Kınıyoruz, lanetliyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasının devamında, sıfatı ve görevi ne olursa olsun kimsenin böyle bir görevle görevlendirilmediğini belirterek, bir tarafta Yunus Emre'yi konuşurken, diğer tarafta hunharca bunların yapılamayacağını, bunu kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti.

"ORTA DOĞU'NUN HALİ GÖZLER ÖNÜNDE"

Erdoğan, insanlığın, Hz. Muhammed'in doğduğu bu haftada, onun zamanları aşan ebedi mesajının, sevgi, barış ve adaletinin hatırlanmasını, öncelikle Müslümanlardan ve insanlıktan umut ettiğini kaydetti.

İslam'ın sevgi, barış ve adalet mesajının yükseltilmesinin ve Hz. Muhammed'in çağrısının, daha gür sesle duyurulmasının gerektiğine işaret eden Erdoğan, "İslam alemi bugün kendi kendiyle konuşurken de kendi dışındaki dünya ile temas ederken de katı önyargılarla yüz yüze. İşte Orta Doğu'nun hali gözler önünde" dedi. Orta Doğu ve çevresine yaptığı ziyaretleri anımsatan Başbakan, bu gezilerinde İslam dünyasının bu haliyle durumunun, içler acısı olduğunu gördüğünü aktardı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bizim atmamız gereken adımlar var. Bu adımları atmadığınız sürece bu işin faturası da ucuz olmayacaktır. Biz çok daha farklı çalışmak durumundayız. Adı barış olan dinin, milyarlarca Müslümanlardan hiçbiri, şiddet, nefret ve kin duygularıyla hareket edemez. Hele din adına şiddet uygulayamazsınız. Bunun insani, dini, hukuki izahı olamaz. İnancına güvenen, inanç hürriyetinden korkar mı? Düşüncesine güvenen düşünce hürriyetinden korkar mı? En güçlü inanca, düşünceye biz sahipsek bu telaş niye? Bu kin nefret niye? Her türlü bağnazlık, kültürsüzlük, demokrasinin düşmanı, insani değerlerin karşıtıdır. Bu, cehaletin bedelidir. Malatya'daki cinayeti aynen bu şekliyle tanımlıyorum. Son zamanlarda bizim kültürümüze, inancımıza, medeniyetimize yabancı kin ve nefret edebiyatını yayılmak istendiğini görüyoruz. Öfke ve şiddet içeren bu söylemin ne kadar olabildiğini son menfur hadiselerde hep beraber gördük."

Çok uyarılarda bulunduklarını ama "vatan elden gidiyor", "din gidiyor" söylemlerinin peşinin gelmediğini ifade eden Erdoğan, "Biz adam oldukça, vatan da yerinde, din de yerinde. Biz adam oldukça tehlike yok" dedi. "Tahammülsüzlüğü ve bağnazlığı kimsenin pompalamasın" diyen Erdoğan, bu toprakların mayasına uygun olmayan bu söylemlerin tutmayacağını, bunları sadece ülke ve millete zarar vereceğini söyledi. Erdoğan, "Düşman icat etmek istiyorsanız, ben size gösteriyorum. Türkiye'ye birilerinin ektiği kin ve nefret tohumlarından daha büyük daha zarar verecek bir düşmanı tanımadım ve bilmiyorum" şeklinde konuştu.

BU VAHŞETİ FIRSAT BİLEREK TÜRKİYE'YE HAKSIZLIK YAPILMASIN

Erdoğan, "gelin hep birlikte sesimizi yükseltelim" çağrısında bulunarak, "Düşmanlığa düşman olalım, husumete husumet edelim" dedi. Bu topraklarda yüzyıllar boyunca farklı din ve mezheplerin kişilerin, barışça bir arada yaşadığını belirten Erdoğan, bu durumun değişmesine kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi. Erdoğan, ülkenin huzuruna ve kardeşlik iklimine kast edildiğini ifade ederek, "Türk milleti adına bu vahşeti nefretle karşılıyor şiddetle tekrar kınıyorum" diye konuştu. Bugün bir televizyon kanalında basın toplantısı dinlediğini, o kuruluşlar adına konuşma yapan kişinin, bu işin üzerine körükle gittiğini söyleyen Erdoğan, "Onu da uyarıyorum. Benim de vatandaşlarım başka ülkelerde bu vahşetle karşı karşıya kaldılar. Bu olanları bu ülkenin geneline mal etme yarışına girersek, bu aklı selimle bağdaşmaz, kin ve nefreti tahrik eder. Buna hakkınız ve hakkımız yok. Kimse bu vahşeti fırsat bilerek Türkiye'ye ve değerlerine haksızlık yapmasın."

Erdoğan, konuşmasının ardından, internet sitesinin açılışını yaptı.

Gecede, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın da birer konuşma yaparak Malatya'da yaşanan saldırıyı kınadı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan gecede Kur'an-ı Kerim okundu. Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da katıldığı geceye, ilginin yoğun olduğu gözlendi. (ANKA)

Kaynak: ANKA