Erdoğan: "Çifte Vergilendirme Önlenecek"

Erdoğan: "Çifte Vergilendirme Önlenecek"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Gürcistan Arasında Serbest Ticaret Anlaşması Konusunda Mutabakata Varıldığını Belirterek, "Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi ile İlgili de İmzaları Atıyoruz" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Gürcistan arasında serbest ticaret anlaşması konusunda mutabakata varıldığını belirterek, "Çifte vergilendirmenin önlenmesi ile ilgili de imzaları atıyoruz" dedi.

Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli onuruna Başbakanlık Resmi Konutu'nda akşam yemeği verdi.

Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin her anlamda gelişerek ileri bir ortaklık düzeyine eriştiğini memnuniyetle müşahede ettiğini belirten Erdoğan, Gürcistan'ın enerji ve ulaştırma alanları başta olmak üzere, bölgesel işbirliği projelerine aktif şekilde katılmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, sayıları 150'yi geçen Türk şirketlerinin Gürcistan'daki yatırımlarının 300 milyon dolara ulaştığını belirterek, Türkiye'nin ayrıca 2007 yılının ilk 9 ayında Gürcistan'nın ticaret ortakları arasında ilk sırada yer aldığını kaydetti.

Erdoğan, ''Hedefimiz, yakın bir gelecekte Türkiye'nin Gürcistan'da en çok yatırım yapan ülke haline gelmesi ve ikili ticaret hacminin bu yıl 1 milyar doları aşmasıdır'' dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nihai aşamaya getirilen serbest ticaret anlaşması ki bunda mutabakatın sağlandığını az önce öğrenmiş bulunuyoruz. Bundan dolayı ayrıca mutluyuz. Çifte vergilendirmenin önlenmesi ile ilgili de imzaları atıyoruz. Bunda da mutabıkız. Bunun artık bundan sonraki kısmı, parlamento kısmıdır. Bunu süratle parlamentolarımızdan da geçirmek suretiyle çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasını hayata geçirmiş olacağız. Bu başarıldığı anda inanıyorum, ekonomik ilişkilerimiz çok daha farklı bir noktaya gelecektir."

Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli de Türkiye'de bulunmaktan memnunluk duyduğunu ifade etti.

Türkiye'nin, 1990'lı yıllarda Gürcistan'ın bağımsızlığını kazandıktan hemen sonra güçlü ve istikrarlı bir devlet olarak kurulmasının önemini en iyi şekilde değerlendirdiğini belirten Nogaideli, Türkiye'nin Gürcistan'ın bağımsızlığını tanıyan ve ona destek elini uzatan ilk devletlerden biri olduğunu anımsattı

Bugünkü Türk-Gürcü ilişkilerinin, iki komşu ülkenin yeni imkanlar kullanarak işbirliğini üst seviyeler nasıl ulaştırabilecekleri konusunda diğer ülkeler için mükemmel bir örnek oluşturduğunu ifade eden Nogaideli şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti gibi Gürcistan'ın da kendi geleceğini AB ile bağlama arzusu vardır. Biz bu yola yeni çıkmış bulunmaktayız. Ortak amacımız Avrupa'ya onun bir parçası olduğumuzu gösterebilmemizdir."

Türkiye'nin, Gürcistan için bir numaralı ticari ortak olduğunu kaydeden Nogaideli, iki ülkenin refahı açısından ticaretin liberalleştirilmesi ve serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasının son derece önemli olduğunu belirtti.