Erdoğan: CHP Ülkenin İyimser Gündemini Kundaklamıştır

Erdoğan: CHP Ülkenin İyimser Gündemini Kundaklamıştır

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'CHP Planlayarak, Bilerek, İsteyerek, Taammüden Ülkenin İyimser Gündemini Kundaklamıştır. Ortalığı Karıştırıp Sonra da Bu Ağır Suçlamaların Sorumluluğundan Kaçamazsınız, Kaçamayacaksınız' Dedi.

Erdoğan: CHP Ülkenin İyimser Gündemini Kundaklamıştır

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''CHP planlayarak, bilerek, isteyerek, taammüden ülkenin iyimser gündemini kundaklamıştır. Ortalığı karıştırıp sonra da bu ağır suçlamaların sorumluluğundan kaçamazsınız, kaçamayacaksınız'' dedi.

Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ülkenin temel meselelerini ele alan yararlı bir toplantı yaptıklarını belirtti.

Toplantıda son 1 ayda meydana gelen iç ve dış politik konularla sosyal ve ekonomik politikalarını değerlendirdiklerini anlatan Erdoğan, yarın Kızılcahamam'da başlayacak istişare toplantısında partisinin milletvekilleriyle değerlendirmeleri sürdüreceklerini bildirdi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Biz ülkemizi kalkındıracak hizmetler için Diyarbakır'da, Osmaniye'de, İstanbulda toplu açılışlar gerçekleştirirken, bu kadar azimli, bu kadar kararlı mesai sarf ederken ne yazık ki ana muhalefet partisi CHP yapıcı eleştiriyle buna katkıda bulunmak yerine gündem saptırma atağına girmiştir.''

CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile Merkez Valisi Ali Serindağ arasında geçtiği iddia edilen konuşmaların yayımlanmasından 5 gün sonra Cumhuriyet Savcılığı'na başvurduğunu dile getiren Erdoğan, ''Acaba bu gazeteyi 5 gün sonra mı okudu?'' diye sordu.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Bu göstermelik, dostlar savcılıkta görsün davranışı mıdır? Konuyu ciddiyetle ele alıp hemen aynı gün Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmak yerine, sayın Baykal, GAP Eylem Planımızı açıklamamızı bekliyor. Bu arada iddianın muhatabı gazete ortadayken doğrudan partimizi, hükümetimizi, devletimizin güvenlik güçlerini itham eden çok ağır hatta akıl almaz suçlamalarda bulunuyor.

Böyle ağır ve ciddi meselede ana muhalefet partisinin ciddiyetten yoksun bu yaklaşımını nasıl izah edebiliriz? Bunun tek bir izahı var: Cumhuriyet Halk Partisi planlayarak, bilerek, isteyerek, taammüden ülkenin iyimser gündemini kundaklamıştır. Ortalığı ateşe verdikten sonra şimdi de nasıl kaçarımın hesabını yapıyor.

Bu işten nasıl sıyrılacağını düşünüyor. O kadar kolay değil. Ortalığı karıştırıp sonra da bu ağır suçlamaların sorumluluğundan kaçamazsınız, kaçamayacaksınız. AK Parti olarak, hükümet olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Gerçekler mutlaka ortaya çıkarılacaktır.

CHP ve sayın Baykal; ya bu iddialarını ispatlayacak ya da bu iddiaların altında kalacaksın. Bundan önce de yaptın ve gensoru verme alışkanlığına kapıldın. Gensorunun da izzetiyle oynadın. Verdiğiniz gensoruda isnatta bulunduğunuz iş adamları sizi yalanlamaya başladı. Yalanladıkça batıyorsun. CHP için bu işten başka türlü kurtuluşun başka yolu yoktur, olmayacaktır.

İspat edeceksin. Zira hukukta kaide müddei, iddiasını ispatla mükelleftir. AK Parti'ye, hükümetimize, devletimize suç isnadında bulunamazsın. Buna izin asla vermeyiz. Bu böyle bilinsin. Milletimiz de bunu zaten böyle biliyor.

Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, hangi deliğe girerlerse girsinler arkalarında olacağız. Çünkü biz gerçeklerin bir an önce ortaya çıkarılması için üzerimize düşen her şeyi ciddiyetle yapıyoruz, yapacağız. Biz hak, hukuk, özgürlük meselelerini ciddiye alıyoruz. Biz CHP gibi yapmayız, boş yaygara koparmayız.''

Erdoğan, Baykal'ın ''AK Parti'ye yönelik iftiralarını süratle yargıya taşıdıklarını'' bildirerek, AK Parti Meclis Grubunun da dün araştırma komisyonu kurulması için teklifte bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, ''Buyurun, hala ses yok. Niye gelmiyorsun? Haydi buyur gel. Beraber araştıralım. Varsa bir bildiğin söyle, ortaya koy. Koyamayacaksın. Koyamadığın gibi de her geçen gün de batacaksın'' diye konuştu.

Konuyla ilgili hukuki ve idari yasal işlemlerin başlatıldığını anlatan Erdoğan, konunun tüm boyutlarıyla ve ciddiyetiyle üzerine gidildiğini söyledi.

Kaynak: AA