Erdoğan: "Bush'a Pkk Konusunda Tahammül Sınırımızın Aşıldığını Söyledim"

Erdoğan: "Bush'a Pkk Konusunda Tahammül Sınırımızın Aşıldığını Söyledim"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Abd Başkanı George W. Bush İle Yaptığı Telefon Görüşmesinde Terör Örgütü Pkk'nın Kuzey Irak'taki Varlığıyla Mücadeleyi Abd Ve Irak İle Birlikte Sürdürmek İstediklerini Ancak Son Günlerde Yaşanan Olaylar Neticesinde 'Tahammül Sınırını Aşıldığını' Söylediğini Açıkladı.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı telefon görüşmesinde terör örgütü PKK`nın Kuzey Irak`taki varlığıyla mücadeleyi ABD ve Irak ile birlikte sürdürmek istediklerini ancak son günlerde yaşanan olaylar neticesinde `tahammül sınırını aşıldığını` söylediğini açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat`ın Girne Dome Otel`de verdiği resepsiyonun çıkışında gazetecilerin ABD Başkanı Bush ile yaptığı telefon görüşmesi hakkındaki sorularını yanıtlayan Erdoğan, ¨Bizim iki başlıklı gündemimiz var. Bunun bir tanesi PKK`nın Kuzey Irak`ta konuşlanması ve son üç günde meydana gelen olaylar, diğeri de Ortadoğu`daki gelişmeler. Bütün bunları değerlendirirken, teröre karşı ortak mücadele platformu oluşturulmasında, daha önce varılan mutabakatın sürecin devamında da aynen olması gerektiği hususunda mutabık kaldık. Yani Kuzey Irak`ta da şu anda terörle mücadele konusunda Amerika, Irak ve Türkiye olarak bu işin mücadelesini yapmamız gerektiğini, şu anda Irak`taki hükümetle bu işleri sürdürmek istediğimizi ifade ettik. Kendileri de daha önce ifade edildiği gibi `Müşterek olarak bu işin sürdürülmesi konusunda sizinle mutabıkız` dedi. Fakat tabii biz tahammül sınırlarının da ciddi manada aşıldığını ve üç gün içerisinde 15 şehidimizin olmasının kenara konulacak bir olay olmadığını ifade ettik¨ dedi. Erdoğan, `Bush`a Amerikan büyükelçinin açıklamalarını da sordunuz mu?` sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

`ORTADOĞU`DA ADIM ATILMALI`

Ortadoğu`da ise insani yardım ve ateşkes konularında adım atılması gerektiğini Bush`a söylediğini belirten Erdoğan, ¨Bu konuda kendilerinin üzerine çok önemli mesuliyetin düştüğünü, Sayın Annan ile yaptığımız görüşmeyi de zikretmek suretiyle söyledik. Kendileri bu konuda, özellikle bir güvenlik koridorunun açılması konusunda `Sizler gibi düşünüyoruz` dediler. Bu konuya yönelik olarak da `teknik kadrolarımız birbirleriyle irtibat halinde olarak adımları atalım` kararına vardık¨ diye konuştu.

`ZAPATERO İLE DEKLARASYON HAZIRLADIK`

İspanya Başbakanı Jose Louis Rodriguez Zapatero ile de medeniyetler ittifakı çerçevesinde Ortadoğu sorununa ilişkin bir deklarasyon metni hazırladıklarını dile getiren Erdoğan, ¨Buna çağrı da denebilir. Bu hazırladığımız metni de Sayın Zapatero`nun teknik ekiplerine gönderdik. Oradan da gelecek cevabı bekliyoruz ve bu metni karikatür krizinde olduğu gibi dünyaya yayacağız¨ şeklinde konuştu.

`BARIŞ GÜCÜ OLURSA KATILIMA SICAK BAKARIZ`

`Ortadoğu`da bir barış gücü kurulursa buna Türkiye katılır mı?` sorusuna ise Erdoğan, ¨BM Genel Sekreteri, yaptığım görüşmede BM Güvenlik Konseyi`ne böyle bir teklifinin olacağını söyledi. Böyle bir teklif olduktan sonra biz buna olumlu bakabiliriz¨ diye yanıt verdi.

Kaynak: DHA