Erdoğan: "Bizim Dönemimizde Çankaya Kavgası Yaşanmadı"

Erdoğan: "Bizim Dönemimizde Çankaya Kavgası Yaşanmadı"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Kriz Edebiyatıyla Farklı Yerlere Çekilmek İstendiğini Savundu.

Erdoğan:

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçiminin kriz edebiyatıyla farklı yerlere çekilmek istendiğini savunarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in seçildiği döneme atıfla "Çankaya beş tane siyasi liderin seçmiş olduğu bir Cumhurbaşkanı ile idare ediliyor ama gündemde o zamanlar hep Çankaya kavgası vardı. Ama bizim dönemimizde hamdolsun böyle bir şey yaşanmadı" dedi.

Başbakan Erdoğan, CNN Türk'te konuk olduğu Eğrisi-Doğrusu programında, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda nisan ortalarına kadar hiç bir açıklama yapmayacaklarını, toplumun çeşitli kesimlerinden bu konudaki görüşlerini aldıktan sonra düşüncelerini belirleyeceklerini yineledi. Günü geldiğinde Anayasa'nın ilgili hükümleri çerçevesinde adımların atılacağını kaydeden Erdoğan, "AK Parti grubu yapacağı bütün çalışmalardan sonra ülkemizin başında birleştirici, sevgiyi, kardeşlik bağlarını kuvvetlendirecek ve halkıyla iç içice olabilecek bir Cumhurbaşkanı'nı inşallah çıkaracaktır" diye konuştu. Bu konuda kamuoyunun hassasiyetini dikkate almanın kendileri için ilke olduğunu ifade eden Erdoğan, "Sivil toplum örgütleriyle görüşmelerimiz olacak. Toplumun kanaat önderleriyle görüş alışverişinde bulunacağız. Örgütümüzün tabanında, il başkanlarımızdan tutunuz merkez karar yönetim kuruluna varıncaya kadar kanaatlerini alacağız. Gruptaki tüm milletvekili arkadaşlarımızın kanatlarını alacağız. Kadın kollarımızın, gençlik kollarımızın kanaatlerini alıcaz ve bu kanaatlerden sonra düşüncemizi belirleyeceğiz" dedi.

UZLAŞMA VEKİLLERLE DEĞİL ASILLARLA

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşmanın taraflar arasında olacağını belirterek, "Eğer taraflardan bir tanesi yoksa, kendini yok farzediyorsa siz uzlaşma arayışı içerisine giremezseniz" diye konuştu. Uzlaşma sadece parlamento içinde değil, parlamento dışında da aranması gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Parlamentoya vekillerini gönderen asıllar var. Biz o asıllarla görüşürüz. Onların da kanaat önderleri var, aydınları var. Onlarla görüşürüz ve onların kanaatlerini alırız" dedi.

Erdoğan şunları söyledi:

"Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimini kriz edebiyatıyla farklı yerlere çekmek isteyenler bu ülkede sadece kafaları bulandırıyorlar. Başka bir şey yaptıkları yok. Türkiye asla bir kriz ortamını doğuracak bir siyasi iktidara sahip değil. Nasıl ki 4 sene 2 aydır güzel bir şekilde, gerek siyasi alanda gerek ekonomik alanda gerek uluslararası alanda ülkemiz bir yere geldi ve bir yere doğru yükseliyorsa, bundan sonraki süreçte de bunu rahatlıkla götürecektir. Şu anda iktidarımızdan önce de ülkemiz bir iktidar yaşadı. Ve hatırlarsanız, Çankaya beş tane liderin seçmiş olduğu bir cumhurbaşkanıyla idare ediliyor ama gündemde o zamanlar hep Çankaya kavgası vardı biliyorsunuz. Ama bizim dönemimizde hamdolsun böyle bir şey yaşanmadı. Biz devletin tepesinde hiçbir zaman kavga, gürültü, kin, nefretÂ… böyle bir şeyi tanımıyoruz. Böyle bir şey olmaz. Orada saygı olur. Biz bu saygıyı demokratik çerçeve içinde, haklarımız neyse bunu da mümkün olduğunca kullanma gayreti içinde olduk ve şu anda da bu şekilde sürdürüyoruz."

BAŞBAKANA SAHİP ÇIKMAK MİLLETİN GÖREVİDİR

Başbakan Erdoğan, kendisine ve partisine dönük eleştirilerin zaman zaman hakarete vardığını ifade ederek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yüklendi. "Eleştiri başka bir şey ama hakaret başka bir şey" diyen Erdoğan, "Anamuhalefet lideri de zaman zaman bu tür şeyleri yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına bu tür hakaretleri yapmak Türkiye için bir kayıp mıdır, kazanç mıdır onu düşünmüyor" diye konuştu.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Acaba Anamuhalefet ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunacak ne söyledi veya ne söylüyor? Bize bir gün de yol gösterici bir ifadeleri, tavsiyeleri olsa. 'Şunu yaparsanız daha iyi olur' deseler. Yani bardağın dolu tarafı var ama şunu da koyarsak bu bardak biraz daha dolacak. Çünkü bu bizim ortak çıkarımız. Sayın Baykal da bu vatanın bir evladı, ben de bu vatanın bir evladıyım."

Erdoğan, 28 Şubat hakkında bir soru üzerine konuyla ilgili haberleri izleyince rahatsız olduğunu ifade ederek, "Ben artık düne takılıp kalmak istemiyorum. Artık yarını konuşmak gayreti içindeyim. Piyasalara bakıyorum" diye konuştu.

Erken seçimle ilgili bir soru üzerine ise Erdoğan, seçim tarihinin, Anayasal değişiklik olmadığı sürece Yüksek Seçim Kurulu'nun takdirinde olduğunu belirterek, "Seçim, ekim kasım gibi" dedi.(ANKA)

Kaynak: ANKA