Erdoğan: Bize Tuzak Kuranlar Kendi Tuzaklarına Düştüler (2)

Erdoğan: Bize Tuzak Kuranlar Kendi Tuzaklarına Düştüler (2)

Başbakan Erdoğan Yedi Yıllık AKP İktidarı Boyunca İftira, Karalama Kampanyalarına, Asılsız İthamlara Maruz Kaldıklarını Belirterek "Her Birini Alnımızın Akıyla Aşmayı Başardık. Bize Hile Yapanlar, Kendi Hilelerine Aldandılar. Bize Tuzak Kuranlar, Kurdukları Tuzağa Kendileri Düştüler." Diye Konuştu.

Erdoğan: Bize Tuzak Kuranlar Kendi Tuzaklarına Düştüler (2)
03.10.2009 14:23 | Son Güncelleme: 03.10.2009 14:23

Başbakan Erdoğan yedi yıllık AKP iktidarı boyunca iftira, karalama kampanyalarına, asılsız ithamlara maruz kaldıklarını belirterek "Her birini alnımızın akıyla aşmayı başardık. Bize hile yapanlar, kendi hilelerine aldandılar. Bize tuzak kuranlar, kurdukları tuzağa kendileri düştüler." diye konuştu. Erdoğan, "Ak parti'den millete ve ülkeye hizmetin ötesinde hedefleri, beklentileri olanlar varsa kusura bakmasınlar onlar bizimle yollarını ayırsınlar" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ASKİ Spor Salonu'nda yapılan partisinin kongresinde yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un "Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz, bu yol hak yoludur dönme bilmez yürürüz" dizelerini okuyarak AKP'nin milletten aldığı güçle Türkiye'yi daha ileri bir demokrasi haline getirmekte kararlı olduğunu ifade etti. AKP'nin Atatürk'ün belirlediği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaya kararlı olduğunu da kaydeden Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

"Cumhuriyetimizin temel nitelikleri olan demokrasiden, laiklikten, sosyal devletten ve hukuk devleti anlayışından taviz vermeden ülkemizi, milletimizi ve devletimizi yüceltmeye devam edeceğiz. Demokrasi tarihimiz boyunca, bu ülkede iktidarlar 2 yıl, 3 yıl gibi kısa süreler içinde yıprandı, heyecanını kaybetti. Yozlaşma ve yolsuzluk batağında çırpınır hale geldiler. Siyaset, millete hizmet etmenin, millete hizmetkar olmanın, milletin derdi ile dertlenmenin, milletin meseleleriyle meşgul olmanın değil, acı ama gerçek çıkar sağlamanın, rant sağlamanın, güç devşirmenin aracına dönüştü. Siyasetin amacını iktidara gelerek, iktidarın imkan ve fırsatlarını kullanmak olduğunu zannedenler, kişisel ihtiraslara, münferit menfaat arayışlarına esir olmaktan kurtulamadılar. Biz 'millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geliyoruz' dedik. Bu yolculuğumuzu da bu şekilde devam ettireceğiz. AK Parti'de 'her şeyin temeli insandır. Siyasette insanın huzur ve mutluluğu, refah ve esenliği için yapılmalıdır' diyerek, siyasetin amacını yeniden belirledi. Artık siyasetin amacı, belli kişi ve partilerin geleceğini garanti altına alma uğraşı olmaktan çıktı. Artık tüm partilerin, tüm kurumların tüm sistemin ancak ve ancak insanın huzuruna, mutluluğuna, refahına odaklanması gerektiğine inanan bir siyasi anlayış iktidara geldi."

-"DEVLETLE MİLLETİ YENİDEN KAYNAŞTIRDIK"-

AKP iktidarları döneminde siyasetin amacının toplumun menfaati, adaletin tam anlamıyla tesis edilmesi ve bireylerin temel hak ve özgürlüklerine kavuşması olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Değerleri olmayan, idealleri olmayan, ahlaki amacı olmayan bir siyaset bizim kitabımızda yer bulamaz. AK Parti hizmet siyasetinin birlik siyasetinin, insan odaklı siyasetin yegane adresidir. Biz 'insanı yücelt ki devlet yücelsin' diyerek bu yola çıktık. Önce insan, sonra devlet; önce devlet, sonra insan değil... Siyaset ile insan arasındaki iktidar ile halk arasındaki devlet ile vatandaş arasındaki uçurumun her gün biraz daha büyümesine rıza gösteremezdik. Bunu için sosyal restorasyon düşüncesi ile devlet millet kaynaşmasının sağlamanın, yıpranan ilişkilerin güçlendirmenin, yıkılan güveni yeniden tesis etmenin gayreti içinde olduk. Siyaseti daha etkin bir kurum haline getirerek, devlet millet kaynaşmasını yeniden tesis etmek, devletin kurumlarına güveni tazelemek, önemli hedeflerimizin arasında yer aldı. Yolsuzluklara, usulsüzlüklere göz yummadık, bundan sonra da göz yummayacağız.

AK Parti'de yozlaşma bekleyenler, beyhude beklerler; yıpranma bekleyenler, beyhude beklerler. AK Parti'de yorgunluk, bıkkınlık, heyecansızlık, durgunluk bekleyenler beyhude beklerler. Meyve veren ağaç taşlanır. 7 yıl boyunca türlü iftiralara, karalama kampanyalara, asılsız ithamlara maruz kaldık. Her birini alnımızın akıyla aşmayı başardık. Bize hile yapanlar, kendi hilelerine aldandılar. Bize tuzak kuranlar, kurdukları tuzağa kendileri düştüler."

-"FARKLI BEKLENTİLERİ OLANLAR KUSURA BAKMASIN YOLLARINI AYIRSIN"-

AKP'nin kimliğinden, ideallerinden hak ve hukuktan kopmadan Türk milletinin ve Türkiye'nin çıkarlarını korumaktan asla vazgeçmeden nasıl iktidarda kalınabileceğini gösterdiğini de kaydeden Erdoğan teşkilatlarına ve partililerine şöyle seslendi:

"Teşkilatımın tüm mensuplarına sesleniyorum; bizim yolumuz uzun, ırak. Bizim yolumuz meşakkatli bizim yolumuz zahmetli. Yunus Emre diyor ya; bu yol uzundur, menzili çoktur, geçidi yoktur derin sular vardır. Hani dinledik ya; Aşık Veysel'in dediği gibi uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece. Bu uzun yolu dirayetle heyecan içinde milletimizle ele ele yürüyeceğiz yürümeye devam edeceğiz. Bu partiden farklı beklentileri olanlar varsa millete ve ülkeye hizmetin ötesinde hedefleri olan varsa kusura bakmasınlar onlar bizimle yollarını ayırsınlar, heyecanını yitirenler varsa kendini yorulmuş hissedenler varsa biraz mola versinler. Biz 7 yıl boyunca milletimizin huzuruna alnımız ak başımız dik şekilde çıktık, bundan sonra da hizmete devam edeceğimiz çünkü bizim gücümüz oradan geliyor. Biz büyük acılar çekerek, büyük çileler çekerek geldik yoksullukla mücadelede her zaman ön safta olduk. Bundan sonra da garip gurebanın, ezilmişlerin, dışlanmışların sesi olmaya devam edeceğiz." (ANKA/SÜRECEK)

Kaynak: ANKA

title