Erdoğan: Baydemir Neden Burada Değil?

Erdoğan: Baydemir Neden Burada Değil?

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da En Uzun Konuşmalarından Birini Yaptı,100 Dakika Süren Konuşmada, Hükümetin Şimdiye Kadar Olan İcraatlarını Anlatırken DTP'li Belediyeleri de Eleştiri Yağmuruna Tuttu.

Erdoğan: Baydemir Neden Burada Değil?

İnan Gedik bildiriyor - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da DTP'li belediyeleri eleştiri yağmuruna tuttu. Erdoğan, DTP'lileri sorumsuz yöneticiler olarak tanımlayarak, "Ben isterdim ki bugün bu ilin belediye başkanı burada olsun. Ama televizyon programlarına çıkıp da "buraya başbakan gelmiyor, bir partinin genel başkanı geliyor' diye açıklamalarda bulunanlar, inanıyorum ki Diyarbakırlı kardeşim tarafından gerekli dersi yeri geldiği zaman alacaktır" dedi.

-"HASANKEYF'İ YOK EDECEK KADAR HAİN DEĞİLİZ"-

Erdoğan, Diyarbakır'da GAP Eylem Planını açıkladı. Konuşmasında hükümet olarak yaptıkları icraatları anlatan Erdoğan, GAP kapsamında Hasankeyf Tarihi ve Arkeolojik Tarihi Sit Alanı Araştırma ve Kazı Kurtarma Projesi'ni süratle bitireceklerini söyledi. Hasankeyf'i istismar edenlerin, "Hasankeyf yok oluyor" diyenlerin olduğunu belirten Erdoğan, "Doğru konuşmuyorlar. Hasankeyf'i yok edecek kadar vatana ihanet içinde değiliz, olamayız. Tam aksine cumhuriyet tarihinde dönemimizde kültürel eserlerine bizim kadar sahip çıkan bir başka iktidar gelmemiştir. İddiayla söylüyorum" diye konuştu.

-DTP'LİLERE YANIT-

Başbakan konuşmasında Doğu ve Güneydoğu'daki DTP'li belediyeleri de eleştiri yağmuruna tuttu. Güneydoğu ve Doğu'nun yıllardır terör belası yüzünden arzuladığı huzuru yakalayamadığını belirten Erdoğan, AKP iktidarından sonra nefes alabilen Güneydoğu'ya yine hain tuzaklar kurulmaya başlandığını kaydetti. Başbakan Erdoğan şunları söyledi:


"Ama bilesiniz ki en az terör kadar, bunun altını çiziyorum zararlı olan bir tuzak daha var. O da sorumsuz siyasetçiler tarafından kurulan tuzaktır. Bunu da bilmemiz lazım. Yıllardır Güneydoğu'nun bazı şehirleri hak ettikleri hizmeti alamamışlardır. İktidarımızda bu hizmet Güneydoğu'ya, Doğu'ya gelmeye başlamıştır. Bakınız, Güneydoğu'da, Doğu'da bazı yerel yönetimler var ve bu yerel yönetimler hiçbir dönemde olmadığı kadarıyla hakkıyla kendilerine düşen pay neyse bu payı mali olarak merkezi yönetimden almaktadır. Ama verilen hizmete baktığınız zaman maalesef o şehirlerimizde, ilçelerimizde, beldelerimizde oralara layık olan hizmet verilmemektedir. Ama ne yapıyorlar, kimlik siyasetini yapıyorlar. Ben isterdim ki bugün bu ilin belediye başkanı burada olsun. Ama televizyon programlarına çıkıp da "buraya başbakan gelmiyor, bir partinin genel başkanı geliyor' diye açıklamalarda bulunanlar, inanıyorum ki Diyarbakırlı kardeşim tarafından gerekli dersi yeri geldiği zaman alacaktır. Benim iki özelliğim var, şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanıyım, aynı zamanda da Ak Parti'nin genel başkanıyım. Bu sıfatla buradayım. Bunu bize halkımız vermiştir ve bu yetkiyi bize verdiği içindir ki 16 milyon 500 bine yakın seçmeniyle halkımız vermiştir. Dolayısıyla verilen bu yetkiyi biz üstlendikten sonra da 70 milyon vatan evladına hizmet için kullanırız. Birilerinin buraya gelip gelmemesi için değil, 70 milyon için. Benim Diyarbakır'daki tüm kardeşlerime hizmet görevimdir. Seçkinciler sınıfından değilim, hizmetkarlar sınıfındanım, hizmetkarlar sınıfındanız, farkımız odur."


Erdoğan'ın bu sözleri, "Diyarbakır seninle gurur duyuyor sloganıyla" karşılandı.

-DİYARBAKIR'DAN NOTLAR-

-Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır programı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Diyarbakır'a gideceğinin açıklanmasının hemen ardından gerçekleşti. Bu durum Diyarbakır'da "Baykal'dan önce davrandı" yorumlarının yapılmasına neden oldu.


-GAP eylem planının açıklanması programına hem hükümet hem de AKP çıkarma yaptı. Hükümet Erdoğan'ın dışında tam 12 bakanla temsil edilirken bakanlar Erdoğan'ın konuşması sırasında Erdoğan'ın arkasına yerleştirilen masada oturdular. AKP Genel Başkan Yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Necati Çetinkaya ve Fatma Şahin, Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, çoğu bölge milletvekilleri olmak üzere 40'ın üzerinde vekil de AKP'yi temsil ettiler.


-Diyarbakır programı için Başbakanlık, milletvekilleri, gazeteciler, işadamları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri için uçak kaldırdı. Bazı bakanlar da aynı uçakla Diyarbakır'a gelirken Başbakan Erdoğan daha sonra ANA uçağıyla Diyarbakır'a geldi. Ankara'dan getirilen konuklar, programının hemen ardından yine aynı uçakla Ankara'ya getirildi.


-En son 22 Temmuz seçimleri öncesinde bölgeye giden Erdoğan'ın merakla beklenen gezisi için Diyarbakır'da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Havaalanına ve programın yapılacağı Ziya Gökalp Spor Salonu'na giden yollar kapatılırken kentin üzerinde uçaklar ve helikopterler uçtu. Yüksek binalara ise keskin nişancılar yerleştirildi.


-Erdoğan, Diyarbakır'da en uzun konuşmalarından birini yaptı. Yaklaşık 1 saat 40 dakika konuştu. Konuşmasının önemli bir bölümünü GAP için yapılacak yatırımlar yerine siyasi mesajlara ayırırken salonun havasız ve sıcak olmasından dolayı bazı dinleyiciler fenalık geçirdi.


-Gittiği kentlerde genellikle açık hava toplantıları yapan Erdoğan, GAP eylem planını açıklamak için Diyarbakır'da kapalı spor salonunu tercih etti. Çoğunluğunu AKP Diyarbakır İl Teşkilatı üyelerinin oluşturduğu dinleyiciler sık sık Erdoğan'ın konuşmasını keserek, "Vur vur inlesin Deniz Baykal dinlesin", "Başbakan'a kalkan eller kırılsın", "Türk-Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir", "Çıldırın çıldırın Tayyip için çıldırın", "Türkiye zeninle gurur duyuyor" sloganlarını attı. Salonda slogan atmak isteyen bir kişi de güvenlik güçleri tarafından salondan çıkarıldı.


-Erdoğan, programın ardından Başbakanlık otobüsüyle salondan ayrılırken yol boyunca kendisine sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşlara el salladı ve çocuklara oyuncak dağıttı.(ANKA)

Kaynak: ANKA