Erdoğan: "Asıl Olan Birliktir"

Erdoğan: "Asıl Olan Birliktir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Asıl Olan Çatışma Değil, Ayrışma Değil, Kavga Değil, Nifak Değil Birliktir" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Asıl olan çatışma değil, ayrışma değil, kavga değil, nifak değil birliktir" dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Konya Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen Mevlana'nın 733. Vuslat Yıldönümü Şeb-i Aruz Töreninde bir konuşma yaptı.

Konuşmasına davetlileri selamlayarak başlayan Erdoğan, Mevlana'nın "yine gel" çağrısına uyarak, farklı illerden ve farklı ülkelerden pek çok insanın törenlere geldiğini söyledi ve Mevlana dostlarına "Hoşgediniz" dedi.

UNESCO'nun, 2007 yılını, Mevlana'nın doğumunun 800. yıldönümü dolayısıyla tüm dünyada Mevlana Yılı olarak ilan ettiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mevlana, bu toprakların mayasına ebedi bir öz katan, imanın bilge sesidir. Böyle bir insan-ı kamilin mirasına sahip olmanın getirdiği sorumluluk duygusuyla gelecek yıl boyunca anlamlı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Burada Mevlana'nın sevgi öğretisinin esasını teşkil eden iki önemli sözünü hatırlatmak istiyorum. Mevlana der ki, 'Bütün halis inançların özü sevgidir.' Yine der ki, 'Barış öncelikle insanın kalbinde gerçekleşmelidir.' Bu her iki söz çok anlamlı ve ancak hislerle anlatılabilecek çok derin manaları içermektedir.

Medeniyetler çatışması sözlerine verilen en etkili cevaplardan biri olan medeniyetler ittifakı çağrısının İspanya ile birlikte Türkiye'den yükselmiş olması elbette boşuna değildir. Bugün insanlığın cevap aradığı sorular, Mevlana'nın o hikmetli sözlerinde onun beslendiği İslam tasavvuf geleneğinde asırlar önce karşılık bulmuştur. Onun sevgi öğretisinin dili, dini ve ırkı farklı da olsa insanları ortak bir zeminde buluşturması bundandır. Esasen inanç ve tasavvuf geleneğimizde varolan bu zemin, paylaştığımız, insani ve evrensel değerler manzumesidir."

Mevlana'nın ''Ne olursan gel'' çağrısının küresel ölçekte yankılanmasının sırrının burada gizli olduğunu dile getiren Erdoğan, Mevlana Yılı vesilesiyle insanlığın onun barış, kardeşlik, sevgi ve iman çağrısına daha fazla kulak vereceğine inandığını kaydetti.

Törenin ardından Medeniyetler İttifakı projesi için ABD'nin New York kentine gideceğini hatırlatan Erdoğan, medeniyetlerin bu projeyi, 21. yüzyılın ''küresel barış projesi'' olarak gördüğünü bildirdi.

BM'de, projenin nihai eylem planını yaşama geçireceklerini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Medeniyetler İttifakı'na esas teşkil eden küresel vizyonumuzun barış ideallerimizi burada ortaya koyacağız. Medeniyetler İttifakı'nın zemini bütün farklılıklarımıza rağmen bizi biraraya getirme gücüne sahip olan ortak insani değerlerdir. Bunun için Medeniyetler İttifakı aynı zamanda bir Mevlana ittifakıdır."

Kaynak: AA