Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği'nin Galasına Katıldı

Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği'nin Galasına Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği'nin (Abft) 3. Kuruluş Yıldönümü Nedeniyle Katıldığı Gala Yemeğinde Yaptığı Konuşmada, Nisan Ayında ABD Temsilciler Meclisi'nden Sözde Ermeni Soykırımı İddialarına İlişkin Olumsuz Bir Karar Çıkmasını Beklemediklerini Belirterek, "Böyle Bir Sürprizle Karşılaşmanın Geleceğimiz Açısından Stratejik Ortaklığımıza Bir Gölge Olması Endişesini Ta...

Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği'nin Galasına Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği'nin (ABFT) 3. kuruluş yıldönümü nedeniyle katıldığı gala yemeğinde yaptığı konuşmada, nisan ayında ABD Temsilciler Meclisi'nden sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin olumsuz bir karar çıkmasını beklemediklerini belirterek, "Böyle bir sürprizle karşılaşmanın geleceğimiz açısından stratejik ortaklığımıza bir gölge olması endişesini taşıyorum" dedi.

Hilton Oteli'nde düzenlenen gala yemeğinde söz alan Erdoğan, çok hassas bir döneme doğru gelindiğini belirterek, "Bu konuda ben başta büyükelçimiz olmak üzere tüm işadamlarından gerek Amerikalı gerek Türk gerekse ortak yatırımları olan işadamlarımızdan bir sorumluluğun gereği olarak şunu özellikle istiyorum. Nisan ayı geliyor ve şimdi nisan ayında tekrar bu sözde Ermeni soykırımı gündeme gelecek. Artık biz bundan gerçekten çok yorulduk. Ama Ermeni diasporası herhalde bundan yorulmadı. Ya bundan nemalanıyor, ve yahut da bundan zevk alınıyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ABD ile stratejik ortaklığını çok daha farklı alanlarda yaşamak durumunda olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin bulunduğu bölgede özellikle NATO çerçevesi içinde on yıllardır yaptığı hizmetlerin bir kenara itilemeyeceğini söyledi. Erdoğan, "Biz diyoruz ki, bu tarihçilerin işidir. Bir başbakan olarak, Ermenistan Başkanı'na mektup yazdım. Kendilerine, 'Bakın bu iş, tarihçilerin işidir, eğer bu işte samimiyseniz gelin siyaset bilimcilerini, hukukçuları, arkeologları, ne bileyim bunun yanında sanat tarihçilerini, hepsini görevlendirelim. Çalışmalarını yapsınlar. Bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan raporu biz siyasetçiler değerlendirelim. Eğer burada iddia ettiğiniz gibi bir netice çıkacaksa biz tarihimizle hesaplaşırız. Ama aynı şekilde acaba siz tarihinizle hesaplaşabilecek misiniz? Biz arşivlerimizi açtık. Şu ana kadar 1 milyonu aşkın belge incelenmiş, değerlendirilmesi yapılmıştır. Sizin de arşivleriniz varsa açın bunlar da incelensin. Ama bu incelemeler yapılmadan kalkıp da Türkiye üzerinde böyle bir spekülasyona girmek ve olur olmaz, dünyada siyasi lobiler oluşturmak suretiyle Türkiye'yi vurma hakkına kimse sahip değildir. Bunu biz hazmedemeyiz, kabullenemeyiz. Çünkü, biz tarih boyunca lekeyle yaşamadık, bundan sonra da lekeyle yaşamayız. Bunu da böyle bilmeleri lazım" diye konuştu.

Türkiye'de şu anda kaçak olarak yaşayan 40-50 bin civarında Ermeni bulunduğunu belirten Erdoğan, "Ama biz bunları buradan tutup da Ermenistan'a göndermiyoruz. Buraya gelmelerinin bir sebebi var. Niye kaçak olarak buradalar acaba? Çünkü Ermenistan'da yaşam koşullarını bulamıyorlar. Bulmadıkları için buraya geldiler ve biz buradan kendilerini kovmadık, kovmuyoruz'' ifadelerini kaydetti.

Aynı zamanda Türkiye'de yaşayan Ermeni vatandaşlar bulunduğunu da belirten Erdoğan, "Bu Ermeni vatandaşlarımız, burada yaşarken acaba biz onların burada inanç, mal güvenliği ve can güvenliği noktalarında neyini eksik bırakıyoruz? Hepsi yapılıyor. Ama bir tane kalkıp da sembolik olayı eğer Türkiye'nin karşısına çıkarırsanız o zaman bizim konuşacak çok şeyimiz var. Bizim 42 tane büyükelçimiz şehit edildi. Bunun karşısında acaba dünya hangi tutumu takındı? Bunu söylemek de benim hakkım. Bunu kimse konuşmuyor. Ama biz hiçbir zaman onunla kalkıp da bir başkasını hemen dengeleme yoluna gitmeyiz. Çünkü bir kişi de olsa, nerede olursa olsun benim ülkemde, benim vatandaşımsa onun sorumluluğu bizdedir ve biz o sorumluluğun gereğini sonuna kadar takip eder, yerine getirmenin gayreti içinde oluruz. Olacağız da ve masada bırakmayız" dedi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Amerika'daki yetkililerle görüşmeler yaptığını, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da çeşitli temaslarda bulunduğunu aktaran Erdoğan, "ABD Temsilciler Meclisi'nden nisan ayında olumsuz kararın çıkmasını beklemiyoruz. Ama böyle bir sürprizle karşılaşmanın, geleceğimiz açısından stratejik ortaklığımıza bir gölge olması endişesini taşıyorum'' diye konuştu.

İşadamlarının bu konuda ellerinden geleni yapacağına inancı olduğunu ifade eden Erdoğan, iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi, askeri, ticari ve kültürel dayanışmanın bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğine inandığını söyledi.

ABD'de on binlerce Türk gencinin eğitim gördüğüne ve Türk öğrencilerin bu ülkedeki yabancı öğrenciler içerisinde ilk 3'e girdiğine işaret eden Erdoğan, bunun da bir şey gösterdiğini söyledi. Erdoğan, "Bu stratejik birlikteliğimizi, ortaklığımızı gölgelemeyecek bir karar çıkacağı inancını taşıyorum" dedi.

(ME-AS-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA