Erdoğan Amerikalıların Yüzüne Söyledi: Kürt Referandumundan Rahatsızız

Erdoğan Amerikalıların Yüzüne Söyledi: Kürt Referandumundan Rahatsızız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de gerçekleşen görüşmede ABD Savunma Bakanı Mattis'e, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referanduma gitmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Erdoğan Amerikalıların Yüzüne Söyledi: Kürt Referandumundan Rahatsızız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Savunma Bakanı Mattis'i kabulünde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referanduma gitmesinin yanlış bir adım olacağı belirtildi.

BÖLGESEL KONULAR HAKKINDA GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Savunma Bakanı James Mattis'i kabulünde, ikili ve bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre bugün Beştepe'de gerçekleşen kabulde, DEAŞ ve PKK başta olmak üzere terör örgütleriyle ortak mücadele konusundaki kararlılığın yanı sıra Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği vurgulandı.


Bu çerçevede, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referanduma gitmesinin yanlış bir adım olacağı belirtildi.

TÜRKİYE'NİN YPG RAHATSIZLIĞINI İLETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, konuk bakana, ABD'nin PYD/YPG'ye verdiği destekten Türkiye'nin duyduğu rahatsızlıkları da dile getirdiği kaydedildi. DEAŞ'tan temizlenen yerleşim birimlerinde yönetimin yerel halka bırakılması gerektiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri oluşturmayı hedefleyen mekanizmanın desteklenmesinin önemine de değindi.

KANDİL'E ORTAK OPERASYON GÖRÜŞÜLDÜ

Irak'ta Kandil ve Sincar'daki PKK unsurlarına karşı ortak mücadelenin, savunma sanayi alanında iş birliğinin ele alındığı kabulde, Türkiye ve ABD'nin stratejik ortaklıklarının ve NATO'da iki önemli müttefik olduklarının da altının çizildiği öğrenildi.

YPG'YE TIR'LARLA SİLAH SEVKİYATI

James Mattis'in başında bulunduğu Pentagon, YPG'ye şimdiye kadar 1300 TIR'dan fazla silah ve mühimmat göndermiş durumda.