Erdoğan: "AK Parti İktidarı Bu Tür Bir Affı Çıkarmaz"

Erdoğan: "AK Parti İktidarı Bu Tür Bir Affı Çıkarmaz"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bir Hukuki Düzenleme Yaparken, Bunun Kamu Vicdanına Uyup Uymadığına, Toplumun Yüreğini Sızlatıp Sızlatmadığına Dikkat Etmek ve Tarafların Hassasiyetlerini Gözetmenin, Devletin Görevi Olduğunu Belirterek, 'AK Parti İktidarı, Bu Tür Bir Affı Parlamentoda Gücü Yettiği Sürece Çıkarmaz, Çıkaramaz' Dedi.

Erdoğan:

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir hukuki düzenleme yaparken, bunun kamu vicdanına uyup uymadığına, toplumun yüreğini sızlatıp sızlatmadığına dikkat etmek ve tarafların hassasiyetlerini gözetmenin, devletin görevi olduğunu belirterek, ''AK Parti iktidarı, bu tür bir affı parlamentoda gücü yettiği sürece çıkarmaz, çıkaramaz'' dedi.

Erdoğan, Partisinin İzmir'deki kadın kolları kongresinde yaptığı konuşmada, Cuma günü Uşak'ta yaptığı af ile ilgili konuşmasının farklı yönlere çekildiğini belirtti. Af konusunun hukuken, devletin ve Meclis'in iradesinde olduğunu, ancak kendilerinin bundan bahsetmediğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu.

''Kamu vicdanında bunun nasıl bir etki doğuracağı da önemlidir. Devlet düzenleme yaparken bunu da hesaba katmalıdır. Bir hukuki düzenleme yaparken, bunun kamu vicdanına uyup uymadığına, toplumun yüreğini sızlatıp sızlatmadığına dikkat etmek, tarafların hassasiyetlerini gözetmek, devletin görevidir. Biz bunu dile getiriyoruz, ama onlar onu başka yerlere çekiyor. Hangi insan, ailesinde en sevdiği babası, hanımı, evladı öldürülmüş olsa, bunlar affedilerek karşısına çıksa, buna katlanabilir mi? Buna dayanabilir mi, soruyorum sizlere? Neymiş? Devlet af çıkarmış... Olur mu böyle bir şey? AK Parti iktidarı, bu tür bir affı, parlamentoda gücü yettiği sürece çıkarmaz, çıkaramaz.''

Erdoğan, kara harekatının bitirilişle ilgili muhalefetin eleştirileriyle ilgili de "Eğer Genelkurmay Başkanımız 'Üniformamı çıkarırım' diyorsa, eğer Başbakan 'siyasi elbiseyi çıkarırım' diyorsa ya delil gösterirsiniz iftiranızı ispatlarsınız, ya da susarsınız. Susmazsanız vakti gelir millet sandıkta sizi susturur'' dedi.