Erdoğan: "Açık Toplum Mecburi İstikamet"

Erdoğan: "Açık Toplum Mecburi İstikamet"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Açık Toplumun Artık Bir Seçim Değil Mecburi Bir İstikamet Olduğunu Söyledi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açık toplumun artık bir seçim değil mecburi bir istikamet olduğunu söyledi.

Erdoğan, Televizyon ve Radyo Müzesi'nin Doğan TV Radyo ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Danışma Kurulu'nun Dolmabahçe Sarayı'ndaki gala yemeğinde yaptığı konuşmada, küreselleşmeyle birlikte şiddet ve çatışma kültürünün yaygınlaştığını söyledi.

Bu yeni dönemde barış düzenini bozan en önemli tehdidin terör olduğuna dikkati çeken Erdoğan, insanlığın karşılıklı anlayış, saygı ve iletişim eksikliğinin bedelini büyük acılarla ödediğini anlattı.

Erdoğan, bu acıların Irak, Lübnan, Filistin ve Türkiye'de de yaşandığına işaret ederek, ''Asıl vahim olan bu kopukluğun iletişim çağında yaşanıyor olmasıdır'' dedi.

Uluslararası toplumun temel değerlerinin demokrasi, adalet ve çoğulculuk olduğuna dikkati çeken Erdoğan, küreselleşmeyle birlikte dünyanın kapalı toplumlardan oluşan bir gezegen olmaktan çıktığını söyledi.

Yeryüzünde artık hiçbir toplumun kültürel bir getto halinde var olma imkanını bulamayacağını vurgulayan Erdoğan, canlı yayın çağında yaşandığını, dünyanın bir ucunda yaşanan bir olayın eş zamanlı olarak dünyanın öbür ucunda da yankı bulabildiğini, açık toplumun artık bir seçim değil mecburi bir istikamet olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero'yla başlattıkları Medeniyetler İttifakı girişimine atıfta da bulunarak, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin AB'ye katılımı projesiyle düne kadar çatışmaları beklenen medeniyetlerin aynı coğrafyada buluşması, ortak değerleri paylaşması, bu sayede insanlığın zenginleştirilmesi amaçlanmaktadır. Buna gayret ediyoruz. Biz inanıyoruz ki bugün her zamankinden daha fazla tahammül ve uzlaşı kültürüne ihtiyacımız var. İnsanlık için hayırlı olan, farklılıkları derinleştirmek değil, bir arada yaşayabilmektir. Bu da ancak çoğulculuk ilkesinin benimsenmesiyle mümkündür.''

Global, açık bir köye dönüşen dünyanın farklı renkleri, kültürleri bir arada içinde barındıran bir yapıya kavuşması gerektiğini belirten Erdoğan, ''Biz buna kendi kültürümüzde 'fetret içinde vahdet' yani 'çokluk içinde birlik' ilkesi diyoruz. Bu ilkenin hayata geçirilmesi için farklılıklarından dolayı hiçbir inanç ve kültür 'öteki' ilan edilmemeli, düşman olarak görülmemeli, hiyerarşik bir tasnife ve aşağılanmaya tabi tutulmamalıdır'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Türkiye bölgesinde bir barış ve istikrar unsuru olmayı sürdürüyor'' dedi.