Erdoğan ABD'ye Hareket Etti

Erdoğan ABD'ye Hareket Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve İngiltere Ziyaretlerini Gerçekleştirmek Üzere Ankara Esenboğa Havaalanı'ndan Hareket Etti. Ziyaretleri Hakkında Bilgi Veren Erdoğan, Temaslarının Pek Çok Açıdan Yararlı ve Verimli Geçeceğine İnandığını Söyledi.

Erdoğan ABD'ye Hareket Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve İngiltere ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere Ankara’dan ayrıldı. Erdoğan, ABD Başkanı George Bush’la görüşmesinde ağırlıklı olarak terörle mücadelenin ele alınacağını belirtirken, İngiltere Başbakanı Tony Blair’le bir araya gelişinde de Avrupa Birliği ve bölgesel konuların değerlendirileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ABD’ye hareketinin öncesinde Ankara Esenboğa Havaalanı’nda basına açıklamalarda bulundu. Ziyaretlerin pek çok açıdan yararlı olacağını yineleyen Erdoğan, stratejik ortaklık konusunda ABD ve Türkiye’de güçlü bir irade olduğunu belirtti. 2 Ekim’de Başkan Bush’la görüşeceğini anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Görüşmemizde öncelikle terörle mücadele başka olmak üzere ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunacağız. Yakın stratejik ortaklık ilişkimiz bulunan ABD ile her alanda ayrıca işbirliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bunun için her iki tarafta da güçlü bir irade mevcut. Geldiğimizden bu yana 4 yıllık bu süreç içinde bunun artarak devam ettiğini görüyoruz.”

ABD ve Türkiye arasındaki Ortak Vizyon Belgesi’ne de değinen Erdoğan, belgenin, ekonomik ilişkiler, yatırımlar, bilim ve teknoloji gibi alanlarda güçlendirilmiş bir işbirliğini öngördüğünü ifade ederek, “Bu çerçevedeki işbirliğimizin somut neticelerini almaya başladık” dedi. Erdoğan, işbirliğini geliştirmek amacıyla önümüzdeki günlerde de çeşitli düzeylerde ziyaretler yapılacağını söyledi.

Erdoğan, Bush’la görüşmeden önce, yarın New York’ta yaşayan Türklerle bir araya gelecek ve pazar günü Washington Georgetown Üniversitesinde “Küresel Barış ve Adalet İçin Türkiye’nin Vizyonu” başlıklı bir konuşma yapacak. Erdoğan’ın temaslarına, ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de katılacak.

Kaynak: ANKA