Erdoğan, ABD Senatosu Heyetini Kabul Etti

Erdoğan, ABD Senatosu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikalı Senatör Mel Martinez Başkanlığındaki 4 Kişilik ABD Senatosu Heyetini Kabul Etti.

Erdoğan, ABD Senatosu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikalı senatör Mel Martinez başkanlığındaki 4 kişilik ABD Senatosu heyetini kabul etti.

Başbakanlık merkez binada yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Mel Martinez, görüşmede her iki ülkeyi ilgilendiren konulara değindiklerini ifade ederek, bunların başında ortak tehdit olan terörizmin geldiğini bildirdi.

Martinez, ABD Başkanı George W. Bush ile Erdoğan arasında 5 Kasım'da yapılan görüşmenin bu hususta çok önemli bir adım oluşturduğunu ve terörle mücadelede karşılıklı anlayışı daha da bir temele oturttuğunu kaydetti.

Martinez, bu elde edilen olumlu adımın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD Başkanı Bush arasında yarın Beyaz Saray'da yapılacak görüşmede daha da geliştirileceğini söyledi.

Erdoğan ile görüşmelerinde enerji konusunu da ele aldıklarını belirten Martinez, enerjinin maliyetinin genel olarak artması ve enerji kaynaklarının eksikliği hakkındaki endişelerini dile getirdiklerini ve bu konuda nasıl karşılıklı işbirliği yapabileceklerini konuştuklarını bildirdi.

Martinez, ''NATO ile ilgili yürütülen çalışmalar ve pek çok diğer alanda Türk hükümetinin verdiği destek için müteşekkir olduğumu kendilerine belirttim. Genel olarak çok dostane bir görüşmeydi" diye konuştu.

Kaynak: AA