Erdoğan: AB Yolunda Kararlı Adımlarla İlerliyoruz

Erdoğan: AB Yolunda Kararlı Adımlarla İlerliyoruz

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği Yolunda Kararlı Adımlarla İlerlediğini Vurgulayarak, Slovenya'nın, Desteğini Görünür Kılmasının İki Ülkenin Kamuoyları İçin Önem Taşıdığını İfade Etti.

Erdoğan: AB Yolunda Kararlı Adımlarla İlerliyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunda kararlı adımlarla ilerlediğini vurgulayarak, Slovenya'nın, desteğini görünür kılmasının iki ülkenin kamuoyları için önem taşıdığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Slovenya Başbakanı Janez Jansa onuruna Başbakanlık Resmi Konutunda akşam yemeği verdi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bu ziyaretin Slovenya'dan Türkiye'ye 9 yıl aradan sonra Başbakan düzeyinde yapılan ikinci resmi ziyaret olması bakımından ayrı bir anlam taşıdığını söyledi.

İki ülke arasında bugün imzalanan anlaşmaların iş birliğini daha da ileriye götüreceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye, Avrupa Birliği yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir. Sloven halkı, Avrupa Birliği içerisinde genişleme ve Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine en fazla destek verenler arasında yer almaktadır. Hükümetiniz de ülkemizin AB'ye üyelik sürecine destek ifadesinde bulunmuştur. Bu desteğin daha görünür bir şekilde sürdürülmesi, kamuoylarımız için büyük önem taşımaktadır. 2008 yılının ilk 6 ayında yürüteceğiniz Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nın, verimli ve başarılı bir dönem olacağı, Türkiye'nin üyelik müzakere sürecine yapıcı bir yaklaşımla katkıda bulunacağından kuşku duymuyoruz."

Slovenya Başbakanı Jansa da ziyaretinin Slovenya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 15. yıl dönümüne rastlamasından dolayı ayrı bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Gelecek yılın ilk yarısında Slovenya'nın AB Dönem Başkanı olarak AB'nin daha da genişlemesi konusuna özel önem vereceğini belirten Jansa, şunları kaydetti:

"Avrupa entegrasyon sürecinin avantajlarının farkındayız ve Türkiye'nin de bu avantajlardan faydalanmasını isteriz. Hükümetinizin Avrupa perspektifi ışığında gerçekleştirdiği reformları destekliyoruz. Türkiye'nin Avrupa Komisyonu son raporunda tavsiye ettiği tedbirleri uygulama konusunda da kararlı olduğuna inanıyoruz."