Erdoğan: AB Üyeliği İçin Liman Şartı Şık Değil

Erdoğan: AB Üyeliği İçin Liman Şartı Şık Değil

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği Sürecinde, Gümrük Birliği Kriterlerine Uygun Olarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi Gemilerine Türk Limanlarının Açılması Talebinin "AB Üyeliği Önünde Çıkarılan Engellerden Biri" Olduğunu Vurgulayarak, "Bunu Siyasi Anlayışla Bir Araya Getirmek Şüphesiz Ki Şık Bir Duruş Değildir" Dedi.

Erdoğan: AB Üyeliği İçin Liman Şartı Şık Değil

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği sürecinde, Gümrük Birliği kriterlerine uygun olarak Güney Kıbrıs Rum kesimi gemilerine Türk limanlarının açılması talebini eleştirdi.

Medeniyetler İttifakı Projesi Yüksek Düzeyli Grup toplantısına katılmak üzere İstanbul’a gelen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’deki Başbakanlık İstanbul Ofisi’nde düzenlenen ortak basın toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ZAPATERO: “AB FARKLILIKLARDAN KORKMAMALI”

İspanya Başbakanı Zapatero, hükümetler ittifakı projesinin bir anlayış ve diyalog ortamının var olması için geliştirildiğini hatırlattı.

Bunun Türkiye ile ilgisi olmadığını belirten Zapatero, Türkiye’nin de diğer ülkelerin yaşadığı kadar sıkıntı yaşayacağını söyledi. Burada Avrupa Birliği’ne de görevler düştüğünün kaydeden Zapatero, “AB şunu bilmeli ki, uluslar arası platformda aktör rolü oynamak istiyorsa, geleceğe dönük bir rol oynamak istiyorsa, korkusunu yenmek zorunda. Kültürler arası farklılıklardan korkarak, konusunda adım atmaktan korkarak ileriye gidemeyiz” dedi.

ERDOĞAN: “AB ÜYELİĞİNİ GERİ ÇEVİRME GAYRETİ VAR”

Erdoğan Güney Kıbrıs Rum Kesimi gemilerine Türkiye limanlarının kullanıma açılıp açılmayacağı yönündeki soruya, Türkiye’nin AB üyeliği için gerekli kriterleri yerine getirmeye çalıştığını hatırlatarak yanıt verdi.

AB müktesebatına uygun düzenlemelerin yapıldığını ifade eden Erdoğan, “bunu siyasi ilkelerle ya da siyasi anlayışla bir araya getirmek şüphesiz ki şık bir duruş değildir. Bunu Güney Kıbrıs Rum yönetimine ait gemilerin Türk limanlarına yanaşıp yanaşmamakla bir araya getirmek şık bir duruş değildir” dedi.

Türkiye’nin 24 Nisan 2004 referandum öncesinde atılması gereken adımları attığını hatırlatan Erdoğan, buna karşın Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin gereken çabayı sarf etmediğini belirtti.

Erdoğan, “böyle bir süreç dururken bunu geri çevirme gayretine girerek AB sürecine engel koymak isteyen bir anlayış var. İnanıyorum ki, burada aklıselim galip gelir. Sağduyu galip gelir diyoruz. Bundan sonraki süreci devam ettirir diyoruz. KKTC’ye uygulanan izolasyon kalksın limanları da açarız hava alanlarını da açarız” diye konuştu.

ZAPATERO: “ARALIK’TA ENGEL KONULMAMASINI İSTİYORUZ”

Türkiye’nin siyasi müzakereler konusunda çok büyük çaba sarf ettiğini açıklayan Zapatero, İspanya Hükümeti’nin Aralık ayında Türkiye’ye siyasi destek vereceklerini vurguladı.

Zapatero, “Aralık ayında hiçbir şekilde engelin konulmamasını istiyorum. Bir şekilde bu müzakerelerin ilerlemesini istiyorum. Fin dönem başkanının bu konuda sorun yaratan, Kıbrıs’la ilgili konularda çözümler getirmesini istiyorum. Ben üyelik sürecinde tam desteğimi vereceğimi söyleyebilirim” dedi.

Siyasi bir irade mevcutsa bunun gerçekleşmemesi için hiçbir neden olmadığını anlatan Zapatero, Avrupa’nın da kendi esas kriterlerine uyarak kapısını açık tutması gerektiğini belirtti.

Kaynak: ANKA