Erdoğan: "AB Kıbrıs Konusunda Çözüm Zemini Değil"

Erdoğan: "AB Kıbrıs Konusunda Çözüm Zemini Değil"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Konusunda AB'yi Bir Çözüm Zemini Olarak Kabul Etmediklerini Bildirdi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda AB'yi bir çözüm zemini olarak kabul etmediklerini bildirdi.

Bu işin çözüm zemininin BM olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''AB, durumdan vazife çıkarmaya çalışıyor. Öyle bir şey olamaz'' dedi.

Erdoğan ile Moğolistan Başkanı Mıyekombo Enkhbold yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundular ve soruları yanıtladılar.

Bir soru üzerine, Finlandiya Başbakanı ile dün yaklaşık 45 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bizim Fin planından öte, Finlandiya Başbakanının, Dışişleri bakanları noktasında, Güney Kıbrıs, kuzey Kıbrıs Dışişleri bakanlarıyla, Bizim Dışişleri Bakanımızın 3'lü olarak bir araya gelmesi talepleri bize iletildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın katılmadığı bir Dışişleri bakanları toplantısına, bizim Dışişleri Bakanımızın da katılmasının mümkün olmayacağını söyledik. Biz burada, 'iyi niyetinizi bir eyleme dönüştürmek istiyorsanız, ancak Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanlarını bir araya getirebilirsiniz. Bu, iyi niyetinizin ispatı olur. Fakat, bunu daha ileri taşımak istiyorsanız, o zaman Yunanistan'ı ikna edin, Yunanistan Dışişleri Bakanı da katılsın, onun katılması halinde bizim Dışişleri Bakanımız da bu toplantıya katılabilir' dedik. 'Eğer üst düzeyde de bunu düşünüyorsanız, üst düzeyde de durum budur' dedik.''

Avusturya'nın dönem başkanlığında da bunu söylediklerini anlatan Başbakan Erdoğan, ''hayırlı bir iş yapmak isteniyorsa iki garantör ülkenin içinde olması kaydıyla Güney ve Kuzey Kıbrıs ile 4'lü olarak bir araya gelinebileceğini söylediklerini'' anımsattı.

Erdoğan, Avusturya'nın bu teklifi, ''çok güzel'' diye değerlendirdiğini, ama gerçekleştiremediğini belirterek, ''Şimdi siz böyle bir talepte bulunuyorsanız, buyurun Helsinki'de bunu gerçekleştirin. Bunu o düzeyde de yapabiliriz. Dışişleri Bakanları düzeyinde de yapabiliriz'' dedi.

Fin Planı'na ilişkin değerlendirmesinde de, planın kendilerine ''yazılı iletilmediğini'' belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Sadece dedikodusu vardır. Mevcut dedikodu da bizim üzerinde duracağımız bir konu değildir. Çünkü bu işin ciddiyeti, dedikodularla olmaz. Bize yazılı olarak bir plan gelir. Yazılı plan üzerinde oturur değerlendirmemizi yapar, ondan sonra da kanaatimizi açıklarız. Ancak ben şunu söyleyeyim, gerek 8 Kasım, gerekse Aralık ayındaki liderler zirvesi, bütün bunlarda Kıbrıs konusunda bir defa Kıbrıs eğer bu müzakere sürecine, bir adeta müdahale maddesi olarak getirilecek olursa, bu konudaki düşüncemizi bugüne kadar nasıl açıkladıysak, şu andan itibaren yine aynı şeyi söylüyorum. Ne müktesebatta böyle bir şey vardır, ne müzakere maddelerinin içinde böyle bir şey vardır.

Kimse bize ek protokol'den hareketle bunu dayatamaz. Böyle bir hakları yok. Biz diyoruz ki, 'gelin sizler kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonları kaldırın, o izolasyonları kaldırmanız halinde biz de burada limanlarla, havaalanlarıyla ilgili atılması gereken adımları atarız.'

Zira biz, AB'yi bir çözüm zemini olarak kabul etmiyoruz. Böyle bir şey yok. Bu işin çözüm zemini BM'dir. şu anda AB durumdan vazife çıkarmaya çalışıyor. Öyle bir şey olamaz. Çok ciddi bir yanlıştır. Bu arada Türkiye'yi sıkıştırmaya çalışma gayreti içerisine girmek, ayrıca bir yanlıştır.''

Sözlerinin ardından Başbakan, kendisine bir not geldiğini belirterek, ''Finlandiya ile ilgili toplantı talebinden vazgeçilmiş, iptal olmuş'' dedi.