Erdoğan, 9 Türk'ün Öldüğü Binada İncelemelerde Bulundu

Erdoğan, 9 Türk'ün Öldüğü Binada İncelemelerde Bulundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Ludwigshafen Kentinde Yangında 9 Türk Vatandaşının Öldüğü Binadaki İncelemelerinin Ardından, 'Acımız Büyük, Milletçe Acımız Büyük Ama Görüştüğüm Alman Dostlarım 'Bizim de Acımız Büyük' Diyorlar' Dedi.

Erdoğan, 9 Türk'ün Öldüğü Binada İncelemelerde Bulundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Ludwigshafen kentinde yangında 9 Türk vatandaşının öldüğü binadaki incelemelerinin ardından, ''Acımız büyük, milletçe acımız büyük ama görüştüğüm Alman dostlarım 'Bizim de acımız büyük' diyorlar'' dedi.

Erdoğan, yangında 9 Türk vatandaşın öldüğü binada, Ludwigshafen Eyalet Başbakanı Kurt Beck ve Göçten Sorumlu Bakan Maria Böhmer ile incelemelerinin ardından çevrede toplanan Türk vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan, 1960'lı yıllarda Almanya'nın Türk vatandaşlarını ülkeye davet ettiğini, şu anda Almanya'da 3 milyon Türk vatandaşının yaşadığını belirterek,

"Bir barış medeniyetinin elçileri olarak aynı zamanda Almanya'dasınız. Bizim medeniyetimizde; barış, sevgi, kardeşlik var. Bu barış, sevgi, kardeşlik medeniyetinin 9 evladı, bu yangında ebediyete intikal etti. 9 vatandaşımıza ben öncelikle Allah'tan rahmet diliyorum. Acımız büyük, milletçe acımız büyük ama görüştüğüm Alman dostlarım 'Bizim de acımız büyük' diyorlar.'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, olay sırasında Alman polisinin ve itfaiyesinin elinden gelen gayreti gösterdiğini, bu gayret olmasa yaşanan acının daha da büyüyebileceğini vurgulayarak, "Bizim beklentimiz, arzumuz bütün incelemlerin, araştırmaların hassasiyetle soruşturulmasıdır. Bu soruşturmanın süratle tamamlanması, aydınlığa çıkması bizleri de sizleri de çok daha fazlasıyla rahatlatacaktır" şeklinde konuştu.

Türk ve Alman medyasına da seslenen Erdoğan, ''Son dönemlerde bazı şeyler bizleri üzmüyor değil. Gelin Türkiye'nin Almanya ile olan dostluğunu pekiştirme yardımcı olun. Aramızdaki barışı yok edecek unsurlara lütfen başlıklarınızda, köşe yazılarınızda yer vermeyin. Farklı dinlerin mensupları olabiliriz, farklı dilleri konuşabiliriz, farklı ırktan olabiliriz, farklı milletleri de oluşturabiliriz, ama unutmayalım ki hepimiz de insanız. Bu bizim ortak paydamız.

Biz, istisnasız hepinizi seviyoruz. Çünkü bizim medeniyetimizde yaradılanı, yaradandan ötürü sevmek var. Bizim insana bakışımız bu. Onun için temenni ederim ki bu acı, bir barış sürecinin farklı başlangıcı olsun. Bir sevgi, dayanışma sürecinin ayrı bir başlangıcı olsun" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları ile bir süre görüştü, bilgi aldı. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan daha sonra açılan taziye defterini imzaladı.

Erdoğan, daha sonra yangında yaralanan vatandaşları hastanede ziyaret etti.

Kaynak: AA