Erdoğan: İstihdam Seferberliğinde Verilen Sözün Ne Kadar Yerine Getirildiğini Soracağım

TÜSİAD YİK toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam seferberliğiyle ilgili "İlk fırsatta 81 ilimizin valisiyle yüz yüze konuşup verilen sözün ne kadar yerine getirildiğini dinleyeceğim." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısında konuşma yaptı. Erdoğan istihdam seferberliğiyle ilgili İlk fırsatta 81 ilimizin valisiyle yüz yüze istihdam seferberliğinde verilen sözün ne kadarının yerine getirildiğini dinleyeceğim. Türkiye olarak her yıl 1 milyon yeni istihdam oluşturmak mecburiyetindeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasındans atır başları şöyle;

"TÜRKİYE 14 YILDA 3 KAT BÜYÜDÜ"

Geçtiğimiz 14 yılda ülkeyi 3 kat büyüterek başarılı bir performans ortaya koyduğumuza inanıyorum. Türkiye 3 kat büyümüşse buradaki işadamlarımızın pekçoğunun işleri 5 kat 10 kat büyümüştür. Özel sektörün lokomotifliğini çok önemsiyoruz. 2023 hedeflerine sizler ve tüm girişimcilerimizin katkılarıyla ulaşacağız. Özel sektörümüzün önünü açabildiğimiz kadar açıyoruz. Özel sektörün de herşeyini borçlu olduğu milletine ve devletine katkı sunacağını ümit ediyorum. 3 Kasım 2002 tarihi iş dünyamız için bir milattır. AK Parti iki kavramla ifade edilmiştir: İstikrar ve güven. Türkiye bunlardan uzaklaştığı ölçüde sıkıntıya düşmüştür.

"EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI"

Şundan emin olunuz en kötüsü geride kaldı. Bunca saldırıya rağmen ayakları üstünde dimdik duran Türkiye'nin önünde inşallah aydınlık bir gelecek vardır. İşte 16 Nisan bitti ve biz hemen yurt dışında kendimize pazarlar aramaya başladık. İşte Limak burada.. Kuveyt'te 4,5 milyar dolarlık temel atma törenini birlikte yaptık. Bu oluşturulan piyasanın nasıl elde edildiğinin alametidir. Arkasından Hindistan, Rusya, Çin ve ABD seyahatimiz oldu.

"YENİ ATILIM DÖNEMİNİN HAZIRLIKLARINI YAPIYORUZ"

16 Nisan'dan sonra Rusya, Çin, ABD ziyaretimiz oldu. 3-5 gün sonra Belçika'da NATO liderler zirvesine katılacağız. Koşarak dünyadaki Türkiye'nin konumunu, yerini çok daha güçlü kılmanın gayreti içinde olacağız. Artık Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi yürümeyecek. Demokrasi ve ekonomide yeni atılım döneminin hazırlıklarını yapıyoruz. Çalışan, üreten, yenilik peşinde olan, istihdam oluşturan girişimcilerimiz yeni dönemin en muteber insanları olacaktır. TÜSİAD'ın da yeni Türkiye'de üzerine düşen milli ve yapıcı rol oynayacağına inanıyorum. Biz büyük bir milletiz, biz büyük bir ülkeyiz. Bu büyüklük yapmamız gereken işlerin, sorunlaın da büyük olduğu anlamına geliyor. Her yıl 1 milyon istihdam oluşturmak durumundayız.

"RUS PAZARINDAKİ TALİHSİZLİKLER BİZİ YENİ KAPILARA TEŞVİK ETTİ"

Başlattığımız ihracat seferberliğinin meyvelerini yavaş yavaş alıyoruz. Rusya pazarındaki kayıplar gibi talihsizlikler bize yeni kapıları zorlamaya ve alternatifler üretmeye yöneltmiştir. Şimdi yeni imkanları devreye alıyor, hem de Rusya'yla hızla iyileşen ilişkilerimizi mevcut kazancın üzerine ilave ediyoruz. Teşvik sistemini iyileştirdik. 23 ilimizi kapsayan Cazibe Merkezleri Projesi ile yatırımların hızla tamamlanmasını sağlıyoruz. Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi'ni başlattık. Enflasyonla mücadele her zaman olduğu gibi bugün de üzerinde hassasiyetle durduğmuuz konudur. İşsizlik oranlarındaki artış son dönemin en üzüntü verici olumsuzluğu olmuştur. TOBB'un 7 Şubat'taki ekonomi şurasında bir istihdam seferberliği başlatmıştık.

"İLK FIRSATTA 81 İLİN VALİSİNE SORACAĞIM"

İlk fırsatta 81 ilimizin valisiyle yüz yüze istihdam seferberliğinde verilen sözün ne kadarının yerine getirildiğini dinleyeceğim. Mali disiplin en başından beri taviz vermediğimiz ilkelerimizden biridir. Türkiye'yi ayağa kaldıracak olan finans sektörünün yüksek karlılığı değil üretim, istihdam, ihracatı büyütülmesi, çoğaltmasıdır.Faizlerin bu kadar yüksek olduğu bir yerde girişimcilerimizi cesaretlendirmek kolay olmuyor. Bu konuda ortak aklı devreye alabileceğinizi ümit ediyorum.

"KENDİ DEVLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ"

Öncelik verdiğimiz sektörlerde kendi devlerimizi ortaya çıkarmaktır. Enflasyonla mücadele bugün de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur. İşsizlik oranlarındaki artış son dönemin en üzücü gelişmesidir.