Erciyes Kayak Merkezi'ne Beklenen Kar Yağdı

Erciyes Kayak Merkezi'ne Beklenen Kar Yağdı

Uzun Zamandır Kayseri'de Beklenen Kar Yağışının Gelmesi ile Birlikte Erciyes Kayak Merkezi'nde de Kar Kalınlığı 70 Santimetreye Ulaştı.

Erciyes Kayak Merkezi'ne Beklenen Kar Yağdı

Uzun zamandır Kayseri'de beklenen kar yağışının gelmesi ile birlikte Erciyes Kayak Merkezi'nde de kar kalınlığı 70 santimetreye ulaştı.

Yağış neticesinde Erciyes Kayak Merkezi'nde kar kalınlığının 70 santimetreye ulaşması ile birlikte kayak sezonu tam olarak açıldı. Yarı yıl tatili nedeniyle Kayseri'ye gelerek Erciyes'e çıkan vatandaşlar ise, aşırı kar yağışı sonrası yığılan kar nedeniyle zor anlar yaşadı. Kayseri-Develi yolu üzerinde yol açma çalışması yapan karayolları ekiplerinin, yol ile kayak pistini birbirine bağlayan 250 metrelik yolu açmadığını iddia eden kayakseverler ve turizmciler duruma tepki gösterdi. Yolun açılmaması nedeniyle pist yanında bulunan otopark da kullanılamayınca kayakseverler, araçlarını yol üzerine park etmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Turizm işletmecisi Mehmet Eğlenceoğlu, yetkilileri göreve çağırarak yolun açılmasını istedi. Bir çok insanın valizleri ve kayak malzemeleriyle birikte yüzlerce metre yürüdüğünü belirten Eğlenceoğlu, yol üzerinde çalışan ekiplerin 250 metrelik yolu açmak için akşam saatlerine kadar piste girmediğini savundu.

Yıllardır bir çok kayak merkezine yabancı turistleri getiren tur rehberi Ahmet Dündar ise, bir çok kayak merkezine gittiğini, ancak Erciyes'e gereken ilginin gösterilmediğini öne sürdü. Üniversite Olimpiyatları'nın Erzurum Palandöken'de yapılacağını belirten Dündar, Kayseri'nin de olimpiyatlara aday bir kayak merkezine sahip olduğunu ancak gereken ilginin gösterildiğini savundu.

Öte yandan, yolun kapalı olması nedeniyle sakatlanan bir kayakçı da zor anlar yaşadı. Kar motoruyla pistten getirilen kayakçı, açılmayan yol üzerindeki kar nedeniyle arazi özelliği bulunan bir ambulansa konularak sağlık kuruluşuna götürüldü.

(KÖZ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA