Erciyes'in zirvesi lazerle aydınlatılacak

Erciyes'in zirvesi lazerle aydınlatılacak

Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi, 3 bin 916 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağı'nı zirvesine kadar lazerle aydınlatacak.

Erciyes'in zirvesi lazerle aydınlatılacak

Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi, 3 bin 916 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağı'nı zirvesine kadar lazerle aydınlatacak.

İsteyen firmalar Erciyes Dağı'nın zirvesine reklamlarını yansıtabileceği gibi evlenmek isteyen gençler de evlilik teklifini Erciyes Dağı'nın zirvesinden yapabilecek veya sevgilerini Erciyes'in zirvesinden dile getirebilecek.

Yaklaşık 2 milyon Euro ödenek isteyen Erciyes Dağı'nın aydınlatılması projesinin master planına dahil edilmesi düşünülüyor. Kayseri'nin hemen her yerinden görülebilen Erciyes Dağı'nın aydınlatılması için proje hazırladıklarını dile getiren Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.Ş İşletme ve Bakım Müdürü Mükremin Çepni, aydınlatma için Hacılar ilçesi tarafındaki Lifos Tepesi'ne 7 kilometre mesafelik lazerler konulacağını söyledi.

Konulan lazerlerin, Erciyes Dağı'nı, en yüksek noktası 3 bin 916 metre yüksekliğe kadar aydınlatacağını ifade eden Çepni, lazerlerin aynı zamanda reklam panoları olarak da kullanılabileceğini açıkladı. Gençlerin sevdiği kişiye evlilik teklif etmek istemesi halinde 'benimle evlenir misin' yazısının lazerler aracılığıyla Erciyes'in zirvesine yansıtılabileceğini kaydeden Çepni, bunun yanı sıra firmaların reklamlarının da Erciyes'te yayınlanabileceğini vurguladı. Sistemin tüm özel günler için değerlendirilebileceğini vurgulayan Çepni, doğum günü, sevgi mesajları gibi mesajlarında istenmesi halinde Erciyes'in zirvesine yansıtılabileceğini bildirdi.

Bu uygulamanın hayata geçirilmesiyle birlikte elde edilecek reklam gelirleri sayesinde sistemin kısa süre içerisinde kendisini amorti edip kara geçeceğini anlatan Çepni, ayrıca Kayseri açısından ayrı bir turizm kapısı olabileceğini söyledi. Akşam saatlerinde teleferikler aracılığıyla lazer gösterileri altında Erciyes'in zirvesine romantik bir gezi yapılabileceğini aktaran Çepni, bu uygulamanın en çok yabancıların ilgisini çekeceğini ve Kayseri'yi turizm cenneti haline getireceğini açıkladı.

Kaynak: CHA