Erbil Halkının Piknik Keyfi

Erbil Halkının Piknik Keyfi

Irak'ın Birçok Bölgesinde Yaşanan Şiddetli Çatışmalara Rağmen Ülkenin Kuzeyindeki Erbil Kenti ve Çevresinde Yaşayan Halk, İlkbaharın Gelişiyle Birlikte Resmi Tatil Günü Cuma'yı Piknik Alanlarında Geçiriyor.

Erbil Halkının Piknik Keyfi

Irak'ın birçok bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmalara rağmen ülkenin kuzeyindeki Erbil kenti ve çevresinde yaşayan halk, ilkbaharın gelişiyle birlikte resmi tatil günü Cuma'yı piknik alanlarında geçiriyor.

Erbil ve çevresinde yaşayan Iraklı vatandaşlar, ilkbahar mevsimini piknik keyfiyle çıkarmaya başladı. Irak'ın güney bölgelerinde yaşanan çatışmaların, kuzey bölgesinde alınan sıkı önlemler sayesinde bu bölgeyi etkilemediği ve halkın günlük yaşantısını devam ettirdiği gözleniyor. Irak'ta Cuma günlerinin resmi tatil olması nedeniyle, Erbil halkı ve çevresinde yaşayan halk piknik yapmak için kentin yeşil alanlarını doldurdu. Öte yandan çatışmaların yaşandığı ve şiddetin eksik olmadığı bölgelerde yaşayan vatandaşların da Erbil'e gelerek piknik yaptığı gözlendi. Bağdat'tan piknik yapmak için Erbil'e geldiğini söyleyen Arap kökenli Iraklı Ali Refik Ali, "Kürtler'in yaşadığı bölgeler çok güvenli. Burada yaşayan Kürt halkının ırk ayırımı yapmaması bizleri sevindirdi. Burada kendimizi çok daha güvende hissediyoruz. Aynı zamanda Kürt yetkililer her konuda bize yardımcı oldu. Burada Kürt, Arap ve Türkmen ayırımı yapılmıyor. Kürt yetkililerine yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Pikniğe gelen vatandaşların kimisi halay çekti, kimisi ızgara keyfi yaptı. Çocuklar ise piknik keyfini uçurtma uçurtarak çıkarttı. Öte yandan pikniğe giden vatandaşların çevreyi kirletmemeleri için Erbil Büyükşehir Belediyesi çalışanları halka ücretsiz poşet dağıttı.

Fuat Ömer adlı Iraklı, "Erbil Belediye Başkanı'na teşekkür ediyorum. Piknik alanının temiz bırakılması için gelenlere bedava poşet dağıtıldı. Çevrenin temiz tutulması için iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. Aziz Mevlüt adlı bir başka Iraklı, "Belediye Başkanı'nın ücretsiz poşet dağıtması çevre için gerçekten güzel bir fikir, kendisine teşekkür ediyoruz" dedi. Erbil Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından Emir Mahmut Muhammet ise, "Belediye Başkanı bizleri poşet dağıtımı için görevlendirdi. Cuma ve resmi tatil günlerinde sabahın erken saatlerinden, akşam geç saatlere kadar burada halka bedava poşet dağıtıyoruz. Çalışmalarımızı kolaylaştıran Erbil halkına teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

(AT-SE-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA