Erbil'de Fransa Konsolosluğu'nun Açılışı

Erbil'de Fransa Konsolosluğu'nun Açılışı

Fransa'nın Erbil Konsolosluğu Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin Katılımıyla Açıldı.

Erbil'de Fransa Konsolosluğu'nun Açılışı

Fransa'nın Erbil Konsolosluğu Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin katılımıyla açıldı.

Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin katılımıyla gerçekleştirilen açılış törenine, ayrıca Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdülkerim Haşim, Bölgesel Kürt Parlamento Başkanı Adnan Müftü ve Yardımcısı Kemal Kerküki, Erbil Valisi Nevzat Hadi ve bölgede bulunan yabancı ülkelerin temsilcileri katıldı. Açılışa Türkiye Kürtleri kökenli sanatçı Şivan Perver'in de katılması dikkat çekti. Açılış töreninde Kuzey Irak bölgesine daha önce de geldiğini söyleyen Kouchner, eski Kürt lider Mesud Barzani'nin babası ve Neçirvan Barzani'nin dedesi Mustafa Barzani'nin dostu olduğunu söyledi. Kouchner, o yıllarda dağlarda Saddam rejimine karşı silahlı mücadele veren Kürt peşmergelerine uluslararası sağlık örgütüyle birlikte tıbbi yardım sağladıklarını ve o zamandan beri bölgeye sempati duyduklarını ifade etti.

Bölgesel Kürt Hükümeti Başkanı Neçirvan Barzani ise, Kouchner'ın kendilerine duyduğu dostluk ve sempatiden memnun olduklarını, Fransa Dışişleri Bakanı ile dostluklarının çok eskilere dayandığını ve ilişkilerinin devamlı olacağını belirtti. Törenin sonunda Kouchner ile Neçirvan Barzani, Fransa ve Avrupa Birliği bayrağını Fransa milli marşı eşliğinde göndere çekti.

Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner törenden sonra Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşmek üzere Selahaddin kentine doğru hareket etti.

(LK-OYK-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA