Erbaa'da Seracılık ve Kesme Çiçekçiliği Sektörel Toplantısı Yapıldı

Erbaa'da Seracılık ve Kesme Çiçekçiliği Sektörel Toplantısı Yapıldı

Erbaa Sanayici ve İş Adamları Derneği (Esiad) Tarafından Düzenlenen 'Örtü Altı Tarımın Geleceği ' Konulu Sektör Toplantısında Seracılığın Geleceği ve Kesme Çiçekçiliğin Sorunları Tartışıldı. Esiad Binasında Düzenlenen Toplantıya Konuşmacı Olarak Gazi Osman Paşa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yaşar Akça , Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt Katıldı.

Erbaa'da Seracılık ve Kesme Çiçekçiliği Sektörel Toplantısı Yapıldı

Erbaa Sanayici ve İş Adamları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenen 'Örtü altı tarımın geleceği'konulu sektör toplantısında seracılığın geleceği ve kesme çiçekçiliğin sorunları tartışıldı. ESİAD binasında düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak Gazi Osman Paşa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yaşar Akça , Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt katıldı.

Açılış konuşmasını yapan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tütüncü, amaçlarının ortak akıl toplantıları yaparak Erbaa'da seracılık ve kesme çiçekçiliğin geleceğine yön vermek, sektördeki sorunları tespit etmek ve çözüm yolları bulma olduğunu belitti. Tütüncü, tarımın küçümsenen bir sektör olduğunu ancak dünyada tarımın öneminin gittikçe arttığını, tarımda var olan potansiyelin en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğini belitti.

Dr. Rüştü Bozkurt , dünyada tarımın organik, örtü altı (seracılık) ve topraksız tarıma kaydığını, ülkemizde ise tarımın fakir köylü işi gibi görüldüğünü ancak iyi gözlem yapılırsa artık tarımın köylü işi olmaktan çıkıp iş adamları tarafından yapılan bir sektöre doğru kaydığını belirtti.

Tarım sektörünün genel sorunlarının organize olamama, kaliteli tohum seçimi ve temini, eğitim yetersizliği,sermaye yetersizliği, pazar sorunu, sulama, girdi maliyetlerinin yüksek olması, arazinin parçalı olması ve standart dışı üretim olduğunu belirten Bozkurt, Erbaa ve çevresinin tarım potansiyelinin yüksek olduğunu, iyi, kaliteli tohum kullanılması, damla sulamanın kullanılması, ilaçlama ve tohum ıslahıyla verimin arttırılabileceğini belitti. Ayrıca süs bitkilerinin öneminin gittikçe arttığını Canik Dağları eteklerinin süs bitkileri yetiştirilmesine elverişli olduğuna değinen Bozkurt, Erbaa'nın birinci derece deprem bölgesi Kuzey Anadolu fayı üzerinde olması nedeniyle sondajla çıkartılacak sıcak suların seralarda kullanılabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Yaşar Akça ise dünyadaki küresel ısınma sonucu orta kuşakta Akdeniz havzasının olumsuz etkilendiğini artık Anadolu'nun kuzeyindeki ovaların önem kazandığını (Bafra , Çarşamba, Erbaa, Niksar, Amasya, Suluova vb.) parası olanların buralardan alabildikleri kadar toprak almalarının çünkü bu bölgenin öneminin gittikçe arttığını söyledi.

Prof. Dr. Akça, Tokat domatesinin son yıllarda önem kazandığını yıllık 600 bin ton domates üretildiğini bunun ilkel usullerle yapıldığını, artık örtü altı tarım hatta topraksız tarımın öne çıktığına dikkat çekti. Devletin tarım politikasının olmadığına değinen Prof. Dr. Akça, Türkiye de bazı alanlarda tarımın bittiğini, böyle devam ederse tarım sektörü diye bir şeyden bahsedilemeyeceğini, acil önlemler alınası gerektiğini; dünyada tarım önem kazanırken Türkiye'de tarımın gözden çıkarılmasının büyük bir hata olduğunu söyledi.

Damla sulamanın yaygınlaştırılması, çiftçinin eğitilmesi, çiftçiye kredi sağlama da kolaylık gösterilmesi, soğuk hava deposu kurulması, üretimle birlikte ambalajlama anında önemli olduğunu, artık ihracatta açıkta satılan sebze ve meyvenin alıcıcı bulamadığını söyledi.

Sektör toplantısına İlçe Tarım Müdürü Süleyman Aydın, Ziraat Odası Başkanı Nedim Üstün, İl Genel Meclis üyesi Mehmet Şahin ve sektör temsilcileri katıldı.

Kaynak: CHA