Enver İbrahim'in Eşi, Malezya Başbakanı'ndan Görüşme Talep Etti

Enver İbrahim'in Eşi, Malezya Başbakanı'ndan Görüşme Talep Etti

Malezya Halk Adalet Partisi Başkanı Wan Azizah, Eşi Enver İbrahim'e Kesin Güvence Talebiyle Malezya Başbakanı Abdullah Bedewi'ye Mektup Gönderdi. Azizah, Konuyla İlgili Olarak Bizzat Başbakan'la Görüşmek İstiyor. Azizah, Eşi Hakkındaki Suç Duyurusunun Araştırılması Sırasında Kendisine Tam Güvence Verilmesini Talep Etti.

Enver İbrahim'in Eşi, Malezya Başbakanı'ndan Görüşme Talep Etti

Malezya Halk Adalet Partisi Başkanı Wan Azizah, eşi Enver İbrahim'e kesin güvence talebiyle Malezya Başbakanı Abdullah Bedewi'ye mektup gönderdi. Azizah, konuyla ilgili olarak bizzat Başbakan'la görüşmek istiyor. Azizah, eşi hakkındaki suç duyurusunun araştırılması sırasında kendisine tam güvence verilmesini talep etti.

İbrahim'in özel kalemi olarak bilinen Saiful Buharı Azlan'ın geçen hafta polise verdiği ifade ortalığı karıştırdı. Azlan, İbrahim'i 'fiili livata' yapmakla suçladı. Ardından Enver İbrahim, Türk Büyükelçiliği'ne sığındı.

EŞİ KOMPLO İDDİASINDA BULUNDU

İbrahim'in eşi Wan Azizah, olayla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Azizah, suçlamanın tamamen komplo olduğunu açıkladı. Enver İbrahim'in neden bir yabancı elçiliğe sığınma ihtiyacı hissettiği konusunda ise Azizah, değişik organların suçlamayı bahane ederek suikast etmek istediklerine dair ihbar üzerine Türk elçiliğine sığınmaya karar verildiğini kaydetti.

Azizah, olayın komplo olduğunun ispatı olarak da Saiful Buhari Azlan'ın muhalefetin içindeki hükümet ajanı olduğunu ve değişik devlet bakanlarıyla görüşmelerinde çekilmiş fotoğraflardan 2 tanesini basına verdi.

Wan Azizah, eşi Enver İbrahim'e kesin güvence talebiyle Malezya Başbakanı Abdullah Bedewi'ye mektup gönderdi. Azizah, konuyla ilgili olarak bizzat Başbakan'la görüşmek istiyor. Azizah, eşi hakkındaki suç duyurusunun araştırılması sırasında kendisine tam güvence verilmesini talep etti.

İBRAHİM, TÜRK ELÇİLİĞİNDEN SESSİZCE AYRILDI

Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınmasının ardından 1 gün sonra Enver İbrahim elçilikten sessizce ayrıldı. İbrahim, Halk Adalet Partisi Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısına da katılmadı. İbrahim'e vekâleten basın toplantısı düzenleyen Sye Husin Ali, ortam henüz güvenilir olmadığı için şimdilik İbrahim'in kaldığı yeri açıklamamayı tercih ettiklerini duyurdu.

Muhalefet partisi siyasi danışmanı Mohamed Azmin Ali ise, hukuk sistemine ve polise güvenmediklerini söyledi. Ali, dolayısıyla hükümetin bu işlerin tamamen devletin güvencesine bırakma talebini reddettiklerini açıkladı. Ali, benzer bir durumun 1998 yılında gerçekleştiğini gerekçe gösterdi.

Muhalefet yetkilileri de, bu suç duyurularının tamamen komplo olduğu iddia ediyor.

ENVER İBRAHİM'İN SİYASET SERÜVENİ

Eski Malezya Başkan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Enver İbrahim, 1997 yılında hakkında yapılan değişik suç duyurularından dolayı görevden alınmış ve siyasetten men edilmişti. İbrahim, 1999 yılında mahkeme kararıyla hapis cezasına çarptırılmıştı. 2004 yılında bazı suçlamalardan beraat eden İbrahim, serbest bırakılmıştı. İbrahim hakkındaki siyasi yasak, 2008 Nisan ayında yasak kalkmıştı. Eski Başkan Yardımcısı ve Maliye Bakanı, polis tarafından değişik insan hakları ihlallerine maruz kalmıştı. İbrahim, 2004 yılında serbest bırakıldığında cezaevinden tekerlekli sandalyede ve doktor kontrolü altında çıkmıştı.

Hükümetteki Milli Koalisyon, mart ayında Malezya'nın bağımsızlığından beri en ağır darbeyi aldı. 13 eyaletten 5 eyaleti muhalefetin ezici çoğunlukla kazanması hükümeti endişelendirdi. Özellikle kozmopolit Selangör eyaletinde muhalefetin zaferi Milli Koalisyon'u şoka soktu. Muhalefet seçim yarısını Meclis'te sadece 8 eksik sandalyeyle bitirdi. Enver İbrahim'i tamamen siyasetten uzaklaştıramayan hükümet, hakkındaki siyasi yasağı ancak nisan ayına kadar uzattı.

Enver İbrahim'in nisan ayında siyasi yasağının kalmasından sonra siyaset tekrar hareketlendi. Enver'in değişik yerlerde miting ve propaganda programlarına polis izin vermiyor.