Entübe nedir? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta kimlere denir? - Haberler
Haberi Paylaş

Entübe nedir? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta kimlere denir?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Entübe nedir? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta kimlere denir?

Koronavirüs salgını ile birlikte entübe terimi sıkça kullanılmaya başlandı. Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından sonra herkes entübe nedir, entübe hasta ne demek, sorusunun cevabını arıyor. Peki, entübe hasta kimlere denir? İşte tüm detaylar...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vaka sayılarını duyurduğu açıklamasında bazı hastaların entübe halinde olduğunu dile getirmişti. Açıklamalar sonrası vatandaşlar entübe nedir, entübe hasta kimlere denir ve entübe hasta ne demek gibi soruların yanıtlarını araştırdı.

ENTÜBASYON NEDİR?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla, suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir.

Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solnum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine "entübasyon" denir.

Ayrıca pek çok ameliyatta, ameliyatı yapabilmek için hastayı uyutmak ve kaslarını gevşetici ilaçlar vermek gerekir. Bu ilaçlar hastanın kendi kendine nefes almasına engel olduğundan ameliyat süresince hastanın solunum cihazına bağlanması ve bunun için de entübe edilmesi gerekir.

ENTÜBE HASTA NE DEMEK?

Hasta normal solunumunu devam ettiremediği için suni solunum oluşturmak adına uygulanan entübe işlemi sonrası vakaya entübe hasta adı veriliyor. Entübe hastalar kendilerine bağlanan suni solunum ile birlikte nefes alıp verme işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Hastanın solunum yetmezliğine yol açan durumu ortadan kalkar veya hafifler, hasta kendi başına yeterli nefesi alır hale gelirse entübasyon işlemi sonlandırılabilir. Bu işleme de tıpta "ekstübasyon" adı verilir. Entübasyon süresi bazen çok uzayabilir.

Entübe nedir? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta kimlere denir?

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
halil:Allah kourusun. Allah uzak tutsun
iclal:çok da güzel bir anlamı yokmmuş
mesut:bakanın açıklamalrında hep diyordu . şimdi anladık ne olduuğunu
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Entübe nedir? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta kimlere denir? - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.10.2021 10:06:57. #1.13#