"Entelköy Efeköy'e Karşı"nın İlk Galası

"Entelköy Efeköy'e Karşı"nın İlk Galası

Yönetmen Yüksel Aksu'nun çekimlerini Muğla'nın Milas İlçesi'nde yaptığı filmin galası için yürüyüş düzenlendi.

Panayır GİBİ GALA

Yönetmen Yüksel Aksu'nun çekimlerini Muğla'nın Milas İlçesi'nde yaptığı 'Entelköy Efeköy'e karşı" filminin galası için yürüyüş düzenlendi. CHP Muğla milletvekilleri, sanatçılar, belediye başkanlarının katıldığı, 'Anadolu Eşeğiö maketinin, develerin, keçilerin ve eşeklerin yeraldığı yürüyüş Milas'ta renkli görüntülere sahne oldu.

Milas'a bağlı Pınarcık, Kapıkırı, Gölyaka ve ilçe merkezinde çekilen ve 2 Aralık'ta vizyona girmeye hazırlanan 'Entelköy Efeköy'e Karşıö filminin ilk galanın yapılacağı Milas'ta bir yürüyüş düzenlendi. Gala öncesi saat 14.30'da Hacı Ali Ağa Konağı önünden başlayan yürüyüşe CHP Muğla Milletvekilleri Nurettin Demir, Tolga Çandar, sanatçı Sümer Ezgü, CHP'li Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP'li Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez, MHP'li Beçin Belediye Başkanı Mehmet Balcı, Milas İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Kocabıyık, filmde rol alan bazı oyuncular, köylüler, dernek ve oda başkanları katıldı. Müzikler eşliğinde yapılan ve develer, keçiler, eşekler ve filmin sembolü haline gelen dev 'Anadolu eşeğiö maketinin de bulunduğu yürüyüş, Vergi Dairesi, Dörtyol, Yapı Kredi Bankası, Menteşe, Kadıağa ve Cumhuriyet caddeleri güzergahı üzerinden Atapark'ta sona erdi. Burada protokol ve film yönetmeni Yüksel Aksu çalınan yöresel müzikler eşliğinde birlikte oynadı.

ÖNEMLİ OLAN NEŞELİ HAYAT

Halk oyunları gösterisinin ardından alanda toplananlara hitaben bir konuşma yapan yönetmen Yüksel Aksu, filmi tamamladıklarını belirtti. Aksu, 'İstanbul ve Türkiye izleyicisiyle buluşmadan önce bugün kendimiz önce bir bakalım nasıl olmuş. Muğla'da 'kendi yemeyeceğin şeyi başkasına yedirme' derler ya, onun gibi. Bakalım biz kendimiz yiyecek miyiz. Kendi emeğimizin karşılığını görelim, beğenip, beğenmeyeceğimizi görelim. Film bahane. Önemli olan neşeli bir hayat geçirmekö dedi.

KAMUOYU OLUŞTU

Konuşması sırasında eşeklerin korunması için Milas'tan başlatılan kampanya ile ilgili de konuşan Aksu, 'Eşek neslinin korunmasıyla ilgili Milas'tan başlattığımız kampanya ciddi bir yere geldi. Önemli bir kamuoyu oluştu. Eşekler hayvan milletinin emekçileri ve ezilenleri. Uygarlıkları yaratanlar, insanların kadim dostu, filozofların arkadaşı. Eşeklerle ilgili binlerce masal, hikaye, şarkı vardır. Bunlardan birisi de ülkemizin önemli sanatçıların birisi olan Barış Manço'nun eseridirö dedi. Aksu'nun konuşmasının ardından yürüyüşe katılan davul zurna ekibi Barış Manço'nun 'Arkadaşım Eşekö adlı şarkısını seslendirdi. Filmin galası bu akşam saat 20.00'de yapılacak.

İstanbul VE İzmir GALALARI DA VAR

Film, ikinci gala 29 Kasım'da İstanbul'da, üçüncü gala 30 Kasım'da İzmir'de yapıldıktan sonra 2 Aralık'ta vizyona girecek. Bir grup entelin, Ege'nin bir köyüne yerleşerek organik tarım yapmak istemesiyle başlayan filmde, buna sıcak bakan köylülerin arsalarını satmalarının ardından, köye bir termik santral kurulmaya karar verilmesi, maaş ve iş garantisini gören köylülerin buna destek vermesi ve entellerle yaşadığı çatışma komik bir dille anlatılıyor.