Ennahda Lideri Gannuş: Arap Dünyasında Hiçbir Taht Sallanmadan Duramayacak

Ennahda Lideri Gannuş: Arap Dünyasında Hiçbir Taht Sallanmadan Duramayacak

Tunus Ennahda Lideri Raşid El Gannuş, Ortadoğu'da Başlayan Ayaklanmalardan Tüm Arap Ülkelerinin Etkileneceğini ve Hiçbir Tahtın Sallanmadan Duramayacağını Söyledi.

Ennahda Lideri Gannuş: Arap Dünyasında Hiçbir Taht Sallanmadan Duramayacak

Tunus Ennahda lideri Raşid el Gannuş, Ortadoğu'da başlayan ayaklanmalardan tüm Arap ülkelerinin etkileneceğini ve hiçbir tahtın sallanmadan duramayacağını söyledi.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenaze törenine katılmak üzere İstanbul'a gelen Gannuş, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Fatih Merkez binasında bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada Orta Doğu'daki gelişmeleri değerlendiren Gannuş, "Tunuslular İslam dünyasında bu değişimlere öncülük etmekten dolayı gurur duyuyorlar. Bu rüzgârlardan sonra, Arap dünyasında hiçbir taht sallanmadan duramayacak." dedi.

Tunus'ta yaşanan ayaklanma sonrası 1989'dan beri yasaklı olan Ennahda'nın yasallaşması ve parti olarak seçime girebilecek olmalarının kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Gannuş, "Türkiye gibi özgürce siyaset yapabildiği bir ülkede bir partinin resmen tanınması sizin için bir şey ifade etmeye bilir, Tunus gibi bir ülkede Ennahda hareketini resmen tanımak sıradan bir olay değildir ve bu tanıma olayı devrimden sonra olmuştur." şeklinde konuştu.

TUNUS'TAKİ DEVRİM GENÇLERİN BİR HEDİYESİDİR

Tunus'ta yaşanan devrimin gençlerin bir hediyesi olduğunu söyleyen Gannuş, devrimi yapanın tek bir parti olmadığını Laik ve İslamcı tüm kesimlerin birlikte gerçekleştirdiğini ifade etti. Türkiye'den demokrasi ve özgürlükler konusunda çok şeyler öğrendiklerini belirten Gannuş, "İslam ve modernitenin bu ülkede nasıl barıştırıldığı konusunda çok şeyler öğreniyoruz." ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Gannuş, bir gazetecinin, "Orta Doğu'daki devrimlerin Amerika'nın eseri olduğu ve ülkedeki dış güçlerin etkisiyle gerçekleştiği söyleniyor siz ne düşünüyorsunuz?" şeklinde sorusuna, "Bu kesinlikle doğru değil, Tunus'ta devrimi Tunus gençliği yapmıştır. Gerek Tunus ve gerek Mısır'daki devrimler uluslar arası güçlere rağmen halk tarafından gerçekleşmiştir. Avrupa ve Amerika oradaki diktatörleri sonuna kadar desteklemiştir. Ne zaman halk bunları devirdi o zaman bu diktatörlerin yüzüne bile bakmadı. Kendi halkımızı küçültüp Amerika'yı neden yüceltiyoruz. Amerika bizim için ilah değildir ol deyince olacak bir güç değildir. Mazlum halklar bölgede direniyorlar neden bunlar varken her şeyi Amerika'ya bağlıyoruz" şeklinde cevap verdi.

"Akdeniz sularında Amerikan 6. Filosu'nun dolaşması durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" yönündeki bir başka soruya ise Gannuş, "Eğer Amerika Libya'ya müdahale etmek istiyorsa ve filosunu bunun için oraya gönderdiyse Amerika'nın müdahaledeki başarısızlığı ortadadır. Bölgedeki tecrübeleri varken başka bir müdahaleyi düşünmemeleri gerekir. Ekonomik durumları da iyi değil, halklar kıyam halindeyken müdahale etmek kolay olmasa gerek. Sokaklar hareketliyken orduların müdahalesi kolay değildir." cevabını verdi.

ENNAHDA SEÇİMLERE KATILACAK

Ennahda Partisi'nin seçimlere katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya ise Gannuş, "Biz seçimlere tabii ki katılacağız, çünkü ülkenin en merkez partilerinden birisiyiz. Biliyorsunuz demokrasilerde seçimler ülkenin geleceğini şekillendirmede önemli bir araçtır. Tabii ki geçici hükümette rol alabilirim." şeklinde cevap verdi.

"Tunus'ta bir İslam Devleti kurmayı düşünüyor musunuz?" yönündeki bir soruya ise Gannuş, Tunus'un zaten bir İslam Devleti olduğu cevabını verdi. - İSTANBUL