Engelliler Safranbolu'yu Golf Arabasıyla Geziyor

Engelliler Safranbolu'yu Golf Arabasıyla Geziyor

Unesco'nun Dünya Miras Şehirleri Listesinde Yeralan Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde, Hizmete Giren Golf Araçları Bedensel Engelli Ve Yaşlı Turistlerin, Tarihi Yerleri Gezmesini Kolaylaştırdı.

Engelliler Safranbolu'yu Golf Arabasıyla Geziyor

UNESCO`nun Dünya Miras Şehirleri listesinde yeralan Karabük`ün Safranbolu İlçesi`nde, hizmete giren golf araçları bedensel engelli ve yaşlı turistlerin, tarihi yerleri gezmesini kolaylaştırdı.

Safranbolu`ya gelen bedensel engellilerin tarihi yapıları daha rahat gezip görebilmeleri için Batuta firması 2`si 8 kişilik, 2`si ise 4`er kişilik olan 4 golf aracını hizmete soktu. Bedensel engelliler ve yaşlılar, trafiğe kapalı eski çarşı bölgesindeki 2 kilometrelik bir alanda 25 ayrı tarihi eseri rahatlıkla gezebiliyorlar.

Şirket yetkilisi Mehmet Baki Duvan, ``Tarihi şirin ilçemiz Safranbolu`yu yılda binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Bu turistlerin arasında bedensel engelli ve yaşlı turistlerimiz de var. Onların arnavut kaldırımında gezmeleri çok zor oluyor. Bizde bu eksikliği giderebilmek amacıyla golf araçları aldık. Bu hizmeti önümüzdeki yıllarda daha da geliştireceğiz`` diye konuştu.

KAYMAKAMLIKTAN TRAFİK İZNİ ALINAMADI

Duvan, ilçede 90 önemli gezilebilecek turistik alan bulunduğunu ancak hizmete sokulan golf araçlarına Kaymakamlık tarafından trafiğe çıkma izni verilmediği için sadece trafiğe kapalı alandaki 25 tarihi yeri gezdirebildiklerini söyledi. Duvan, şöyle konuştu:

``Biz bu projeyi yaparken ilçemizin görülmesi gereken 90 tarihi yerini belirledik. Bu da 8 kilometrelik bir alanı kapsıyor. Ancak, kaymakamımız bize sadece 2 kilometrelik araç trafiğine kapalı alana izin verdi. Bu alanda da sadece 25 yer var. İzin verilmeme gerekçesi olarak da `araçları ithal eden firmanın trafiğe çıkma izni olmamaması` gösterildi. Ama gidilmeyen bu yerler arasında dünyada sadece 2 tane olan İngiliz malı zembereksiz çalışan saat ve saat kulesi var. Engelli turistler buraları gezmekten mahrum kalıyorlar.``

Bu arada çocukken geçirdiği çocuk felci nedeniyle bastonla yürüyebilen 28 yaşındaki İtalyan Luca Mamtovani ise, uygulamayı çok beğendiğini söyledi.
Şirket yetkilileri, gezdirdikleri engelli ve yaşlı turistlere, Safranbolu`nun tarihiyle ilgili Türkçe, İngilizce, Fransızca, Japonca ve Almanca olmak üzere çeşitli dillerde rehberlik hizmeti verdiklerini belirterek, 45 dakika süren gezi için kişi başı 7.5 YTL aldıklarını bildirdi.


Kaynak: DHA