Engelliler İçin "Eğitim Danışma Hattı" Kuruluyor

Engelliler İçin "Eğitim Danışma Hattı" Kuruluyor

Görme Engelli AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Engelliler İçin Eğitim Danışma Hattı Kurulacağını, Hastanelerde Özürlüler Polikliniği Açılacağını ve İett Otobüslerinde Sesli Sinyalizasyon Sistemine Geçileceğini Bildirdi.

Engelliler İçin

Görme engelli AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, engelliler için eğitim danışma hattı kurulacağını, hastanelerde özürlüler polikliniği açılacağını ve İETT otobüslerinde sesli sinyalizasyon sistemine geçileceğini bildirdi.

Ayva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim danışma hattı projesinin Beyazay Görme Engelliler Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışması olduğunu belirtti. Ayva, ''Bu hafta içinde eğitim danışma hattı 444 6 000 kuruluyor. Özürlüler bu hattı arayarak eğitim alanında her türlü konuyu danışabilecek. Bunu geliştirip onların her alanda yardımcısı olacak bir danışma hattına dönüştüreceğiz'' dedi.

Özürlüler için İstanbul Ticaret Üniversitesinde bir bilgisayar laboratuvarı oluşturulacağını bildiren Ayva, laboratuvarda her özürlünün ders alabileceğini kaydetti.

Hukuki işlemler ve özürlü hakları konusunda Türkiye Görme Engelliler Derneğinin bir stratejik çalışması olduğunu söyleyen Ayva, özürlüleri bu adreslere yönlendirme işini ''444 6 000'' numaralı hattın yapacağını bildirdi.

Ayva, özürlüler için Sağlık Bakanlığınca hastanelerde ayrı bir poliklinik açılacağını ve İETT otobüslerinde sesli sinyalizasyon sisteminin kurulacağını kaydetti.

Görme engellilerin noterde atacakları imzaların bundan böyle şahitsiz kabul edileceğini de ifade eden Ayva, görme engellileri imza atarken daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kaynak: AA