Engelliler Haftası

Engelliler Haftası

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, AK Parti hükümetlerinin engelli vatandaşlara engelsiz bir dünya sunmak adına reform niteliğinde çalışmalar yaptığını belirterek, "Toplumsal bir duyarlılık ve siyasi sorumluluk örneği göstererek engelli vatandaşlarımızın, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama entegrasyonunun sağlanması amacıyla canla başla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz.

Engelliler Haftası

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, AK Parti hükümetlerinin engelli vatandaşlara engelsiz bir dünya sunmak adına reform niteliğinde çalışmalar yaptığını belirterek, "Toplumsal bir duyarlılık ve siyasi sorumluluk örneği göstererek engelli vatandaşlarımızın, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama entegrasyonunun sağlanması amacıyla canla başla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.


Özdağ, Engelliler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, ahlaki ve vicdani bir görev olarak, toplumun engelli hakları konusunda bilinçlendirilmesi, engelli bireylere karşı ön yargılardan arındırılması gerektiğini kaydetti.


AK Parti hükümetlerinin, engelli vatandaşlara engelsiz bir dünya sunmak adına reform niteliğinde çalışmalar yaptığını, engellilerin sosyal haklardan ve hizmetlerden yararlanma kapsamının ciddi manada genişletildiğini, engellilere yönelik pozitif ayrımcılık uygulandığını vurgulayan Özdağ, mesajında şu ifadelere yer verdi:


"Demokratik bir toplumun en önemli göstergesi o toplumu oluşturan tüm bireylerin eşit haklara sahip olması ve bu haklardan etkin bir biçimde yararlanmasıdır. Bu husus anayasamızda, engelliler için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacağı, yasalarda engellilere pozitif ayrıcalıklar tanınabileceği şeklinde hüküm altına alınmıştır. Bu bağlamda hükümet olarak biz de engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık uygulayarak onları toplumun her alanında görünür kılacak adımlar attık. Toplumsal bir duyarlılık ve siyasi sorumluluk örneği göstererek engelli vatandaşlarımızın, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama entegrasyonunun sağlanması amacıyla canla başla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz."


Engellilerle ilgili konuların sadece sağduyu değil, aynı zamanda hak ve adalet konusu da olduğuna dikkati çeken Özdağ mesajında, "Öncelikle, ahlaki ve vicdani bir görev olarak, toplumumuzu bu konuda bilinçlendirip, engelli bireylere karşı ön yargılardan arındırmak gerekmektedir. Peygamber Efendimizin ifadeleriyle, beyazın siyaha, siyahın da beyaza 'takva' dışında hiçbir üstünlüğü yoktur." ifadesini kullandı.


"Kamuda engelli· i·sti·hdamında rekor kırdık"


Engellilerin kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak amacıyla maaş ve sosyal haklarda önemli iyileştirmelere gittiklerini aktaran Özdağ, sosyal güvencesi olsun ya da olmasın ağır engellilerin bakım ücreti alabilme olanağının sağlandığını da hatırlattı.


Özdağ, mesajını şöyle sürdürdü:


"İlk kez iktidarımız döneminde 18 yaşın altındaki engelli çocuklar maaşa bağlandı. Görme engelli vatandaşlarımıza reçeteyle beyaz baston alma imkanı verildi. Engelli işçi çalıştırılması zorunluluğunu düzenleyen yasada değişiklik yapılarak, engelli çalıştırma zorunluluğu getirildi. Bugün tarihi bir rekorla devletin pek çok kademesinde istihdam edilen engelli kardeşlerimizin sayısı 50 bine yaklaştı. Artık her bir engelli kardeşimizin standart bir hayat kalitesi var."

Kaynak: AA