Engelliler Bilgisayara Dokunmadan Komut Verecek

Engelliler Bilgisayara Dokunmadan Komut Verecek

08.05.2012 12:28 | Son Güncelleme: 08.05.2012 12:28
Engelliler Bilgisayara Dokunmadan Komut Verecek

Salih Baran - Edirneli liseli genç, fiziksel engellilerin bilgisayar kullanımındaki engellerini ortadan kaldırmak amacıyla proje geliştirdi."Dokunmamatik" adlı projeyle elle havaya çizilen geometrik şekilleri algılayan bilgisayar, çizilen şekille...

Salih Baran - Edirneli liseli genç, fiziksel engellilerin bilgisayar kullanımındaki engellerini ortadan kaldırmak amacıyla proje geliştirdi. TUBİTAK'a da sunulan ve kategorisinde birincilik kazanan

"Dokunmamatik" adlı projeyle elle havaya çizilen geometrik şekilleri algılayan bilgisayar, çizilen şekille komutlandırılmış işlemi başlatıyor.

Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencisi Mert Nevzat Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin amacını bir kamera ve yazılım yardımıyla herhangi bir fiziksel temas olmadan, kullanıcının elle havaya çizdiği anlamlı ve tanımlı geometrik şekilleri bilgisayarın yorumlaması ve ilişkilendirilen programı çalıştırması şeklinde olduğunu açıkladı.

Yüksel, görüntü işlemenin son yılların en popüler bilişim konularından birisi olduğunu ifade ederek, "Bilgisayarların kapasitesinin ve işlem gücünün artmasıyla canlı görüntüler üzerinden bilgisayarların yorumlama yapabilmesi, kullanıcının istediği bilgileri ayıklayabilmesi mümkün hale gelmiştir. Bunun örneklerini yüz tanıma, hareket algılama, MOBESE güvenlik sistemleri, insansız hava ve kara araçlarındaki görüntüleme sistemleri gibi alanlarda kullanıldığını görmekteyiz. Bu sistemlerin çalışma felsefelerinden yola çıkarak engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir proje hazırladım, geliştirilmesi halinde bir çok alanda kullanılabilecek" diye konuştu.

-Havaya şekil çiz, bilgisayar anlamlı hale getirsin-

Yüksel, "dokunmamatik" adlı projenin bilgisayarla teması gerektirmeyen, sadece havaya çizilecek şekillerle bilgisayara istenilen komutu vermeye yönelik bir proje olduğunu anlattı.

Projede engelli bireylerin elleriyle bilgisayardaki pek çok komutlandırılmış işlemi kendi başlarına başlatıp yürütebileceklerini ifade eden Yüksel, "Örneğin kare şeklinin bilgisayarda bir sohbet programına yada müzik programlarını açması şeklinde kodlanması halinde, fiziksel engelli bir kişi ekrana dönük, havaya kare çizdiği zaman bu kodlanan program otomatik olarak açılmaktadır. Bu da engellilerin teknolojiyle aralarındaki engeli kaldırmaya yönelik atılan bir adım olarak düşünüyorum. Mesela müzik programını kareyle açan bir engelli çizeceği üçgenle sesi kısabilir, düz çizgiyle şarkı değiştirebilir. Mantığı bu."

Projesinin geliştirilmesi halinde pek çok alanda kullanılabileceğini anlatan Yüksel, "Ayrıca bu projenin kapsam alanı genişletilip, sanal klavye ve fareyi kontrol edebilen bir projeye dönüştürebilir. Böylece kullanıcının bilgisayarı fiziksel bir temas olmadan da etkin bir şekilde kontrolü sağlanabilir. Aynı zamanda çeşitli hareket kombinasyonları kullanılarak şifreleme yapılabilir. Proje fizyoterapi hastalarının tedavisinde tedavi aracı olarak rahatlıkla kullanılabilir"dedi.

TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri yarışmasında kategorisinde bu yıl birincilik elde ettiğini belirten Yüksel, projenin geliştirilmesi halinde fizyoterapi hastalarının tedavi sürecinde de kullanılabileceğini kaydetti.

- EDİRNE

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Engelliler Bilgisayara Dokunmadan Komut Verecek - Edirne
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.9.2020 15:04:28. #1.14#
title