Engelli Yakınlarına Eğitim Projesi"

Engelli Yakınlarına Eğitim Projesi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) AB Mali Yardımlar Daire Başkanlığı'nca desteklenen ve Türkiye Beyazay Derneği'nin yürüttüğü "Engelli Yakınlarına Eğitim Projesi" kapsamında eğitimlerini tamamlayan 184 engelli yakınına sertifikaları verildi,İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453...

Engelli Yakınlarına Eğitim Projesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) AB Mali Yardımlar Daire Başkanlığı'nca desteklenen ve Türkiye Beyazay Derneği'nin yürüttüğü "Engelli Yakınlarına Eğitim Projesi" kapsamında eğitimlerini tamamlayan 184 engelli yakınına sertifikaları verildi,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisi'nde düzenlenen sertifika dağıtım töreninde konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, bu projeye katkı sunan, fikri ortaya koyan ve hayata geçirilmesini sağlayan tüm ekibi yürekten kutladığını belirterek, "Bu projenin arkasında hükümet desteği var. Bugün Türkiye Beyazay Derneği ekibinin bir parçası olarak buradayım. Rabbim yolumuzu her daim açık kılsın. Çok daha güzel olacak." dedi.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli yakını olmanın getirdiği fırsatların bulunduğunu, bunları değerlendirmek istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bunların farkına varalım ve bunlardan dolayı kendi hayatımızı geliştirelim, zenginleştirelim diyorum. Mesela herhangi bir işitme engelli yakını otomatik olarak işaret dili tercümanı ve eğitimcisi olabilme adayı demektir. Herhangi bir görme engellinin yakını kabartma yazı eğitimi verebilecek insan demektir. 184 engelli yakınına işaret dili eğitimleri verdik. Görme engelli yakınlarına bir eğitim verdik ve onları belgelendirdik. Türkiye Beyazay Derneği'nin Türkiye genelinde 82 şubesi var. Bu eğitimleri artık bu şubelerimiz de yapabilecek."

Ayva, İstanbul'un Küçükçekmece, Esenler, Kartal ve Ümraniye ilçelerinde 184 engelli yakınının pastacılık, Braille ve işaret dili eğitimini tamamlayarak sertifika almaya hak kazandığını açıkladı.

Engelli yakını Ayşe Köksal Alamehmet ise, bu projede hep beraber çok güzel çalıştıklarını ve projenin bitmesine üzüldüğünü söyleyerek, derslerinde öğrencileriyle hiçbir zaman öğrenci-öğretmen ilişkisi yaşamadığını kaydetti.

Alamehmet, kendisinin bir engelli yakını olduğunu ifade ederek, "En önemli özelliğim de ben bir engelli adayıyım. Bu çok önemli. Çünkü bizler hiçbir zaman engelli olmayacağımızı düşünüyoruz, maalesef böyle değil. Buradan çıktığımızda bir şey başımıza gelse ya da rahatsızlansak, biz de engellli adayıyız. Bunu unutmayacağız. Böylelikle engellilerimize yaklaşacağız. Annem ve babam işitme engelli, babam ayrıca görme engelli. Onlarla yaşamayı hiçbir zaman kötü bir şey olarak düşünmedim. Hiçbir zaman karamsarlığa kapılmayalım." diye konuştu.

Konuşmaların ardından kursiyerlere eğitim sertifikaları verildi.