Engeli Üretip Satmasına Engel Olmuyor

Konya'da yürüme engelli olan Şerife Figen, evinde ipek böceği kozasından ürettiği hediyelik eşyaları satarak evinin geçimini sağlıyor.

Konya'da yaşayan 48 yaşındaki Şerife Figen, 4 yıl önce hocası ve arkadaşı sayesinde ipek böceği kozasından çeşitli hediyelik eşyalar yapmayı öğrendi. Figen, evinde çeşitli eşyalar yaparak satıp evinin geçimini sağlıyor.

"ENGELLİ OLMAK HİÇBİR ŞEYE ENGEL DEĞİL"

Sağlık sorunları nedeniyle bir süre işten uzaklaştığını da ifade eden Şerife Figen, "Ayağımda platin ve protez var. Sağlığımın engelinin iş yapmama herhangi engeli yok. Engel benim için sorun değil. Üretmek önemli. Oturduğum ve yattığım yerden sürekli yaptım ve yapıp sattığımda ben daha çok mutlu oldum. Hayata dört elle sarılmayı çok seviyorum. Bunlar bana yaşam kaynağı oluyor ve çok seviyorum işimi. Engelli olmak hiçbir şeye engel değil. Kocamın okuma yazması olmadığı için çok fazla yerde çalışamıyor. Birlik olduk ve hayat mücadelesi veriyoruz. Engelli olmak hayata küsmek değil, dört elle sarılmaktır" diye konuştu.

"İPEK KOZASI İŞİNİN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUM"

Şerife Figen, ipek böceği kozasının Konya'da üretimi olmadığını ve tek isteğinin Konya'da da bunun öğretilmesi olduğunu kaydetti. İpek böceği kozasını Konya'da üretip işlemesini çok istediğini ve bunu başaracağını da söyleyen Figen, "10 kişi bulursam Konya'da üretim olacak inşallah. Ben yattığım halde bu işleri yapıyorum boş durmuyorum. Keşke herkes benim gibi olsa da yapsa. Niye boş dursunlar ki. İsteyen olursa ücret almadan onlara da gösteririm. Çocuklarımın bütün masraflarımı ben karşılıyorum" şeklinde konuştu.